KÁHIRA, BRATISLAVA. Rok po revolúcii čakajú Egypt nové protesty. Volebná komisia včera potvrdila vylúčenie troch sľubných kandidátov na prezidenta, čo môže ohroziť celé májové hlasovanie o nástupcovi zvrhnutého Husního Mubaraka.
Mimo hry sa dostal kandidát Moslimského bratstva, lebo ho väznili za Mubaraka, čo môže vyvolať spor medzi bratstvom a vládnucou armádou.
Islamisti majú v krajine obrovskú podporu, ovládajú parlament a chystajú sa aj do prezidentského paláca, kým generáli sa po prevzatí moci snažia ochraňovať sekularizmus a svoje záujmy.
Fakty
Mladý Egypt
- Egypt má viac ako 80 miliónov obyvateľov, z toho až 45 miliónov má menej ako 30 rokov.
- Počas Mubarakovej vlády sa mladí nevedeli zamestnať, nemohli ani podnikať, väčšinu ekonomiky kontrolovali ľudia okolo prezidenta.
Na problémoch zatiaľ nezáleží
Moslimské bratstvo pritom sľúbilo, že nepostaví kandidáta na prezidenta, aby sa lepšie rozložila moc v štáte. Kandidáta postavili, komisia ho vylúčila, hnutie vytiahlo ďalšieho a na víkend chystá demonštrácie.
Armáda sa zase zaviazala, že do konca júna odovzdá moc prezidentovi, ale teraz by chceli, aby do prezidentských volieb bola spísaná nová ústava, čo je dosť komplikované. A naznačujú, že ak ústava nebude, mohli by odložiť voľby.
Egyptský publicista Tarík Osman, ktorý pred rokom a pol predpovedal pád Mubarakovho režimu, napriek tomu hovorí, že súčasné komplikácie nie sú také dôležité.
Revolúcia bola preto, že sa mladí ľudia chceli viac zapájať do ekonomického aj politického života a bývalý režim im to nedovoľoval, lebo sa celá moc sústreďovala okolo vládnucej kliky. To sa teraz mení a tento proces považuje za nezvratný.
„Ide o to, akú odpoveď dostaneme, keď sa o niekoľko rokov spýtame, či Egypt tieto zmeny zvládol,“ povedal pre SME počas bratislavskej konferencie Globsec.
„Republika, ktorá tu bola od roku 1952, je preč. Možno sa ľudia z bývalého režimu budú snažiť vrátiť k moci, ale skutočnou hybnou silou je teraz 45 miliónov mladých ľudí,“ vyhlásil.
Obavy z islamistov odmieta, keďže nič také ako jednotní islamisti neexistuje. Aj v Moslimskom bratstve sú rozdielne skupiny, ktoré sa časom prejavia. Od sekulárnych po konzervatívnych.
Ukázalo sa to už pri minuloročných protestoch. Aj keď vedenie hnutia ľudí od účasti odhováralo, mladí bratia tam zohrali veľkú úlohu.
Zmeny nie sú na dva roky
Kľúčové podľa neho je, že krajina má harmonogram, podľa ktorého bude prebiehať odovzdávanie moci. Nie je podstatné, či sa tak stane v júni, alebo v auguste.
„Najväčším príbehom, ktorý sa teraz odohráva, je odovzdanie moci od starých štruktúr strednej triede, mladým ľuďom. Vzniká nový Egypt,“ hovorí, no zdôrazňuje, že to nie je otázka mesiacov ani dvoch rokov.