OSLO. Nórsky masový vrah Anders Behring Breivik počas výsluchu pred súdom vyhlásil, že za zabitie 77 ľudí by mal dostať buď trest smrti, alebo by ho mali zbaviť obvinení.
Maximálny trest v trvaní 21 rokov, ktorý mu v prípade usvedčenia hrozí podľa platných nórskych zákonov, v tejto súvislosti označil za "úbohý".
"Podľa môjho názoru je 21 rokov väzenia úbohým trestom. Sú len dva možné výsledky tohto prípadu, ku ktorým by som mal rešpekt: trest smrti alebo oslobodenie," vyhlásil Breivik v odpovedi na otázky prokurátora.
Trest smrti, ktorý v Nórsku nemožno udeliť, si obžalovaný neželá, ale takýto rozsudok by podľa vlastných slov rešpektoval. Zdôraznil, že sa smrti nebojí, v opačnom prípade by sa neodhodlal k vlaňajším útokom.
Podráždili ho Templárski rytieri
Breivik v stredu na súde odmietol hovoriť o svojich údajných "militantných nacionalistických kontaktoch".
Na otázky prokurátorky Ingu Bejera Engha odpovedal podráždene a odmietol sa baviť o svojich údajných kontaktoch v Libérii a Londýne, ktoré uvádzal vo svojom 1500-stranovom manifeste publikovanom na internete v deň útokov.
"Nechcem to komentovať. Môžete túto tému jednoducho preskočiť," vyhlásil.
"Dúfam, že budete klásť menší dôraz na to, ako ma zosmiešniť, a väčší na podstatné veci," povedal.
Breivik v manifeste napísal, že bol členom siete militantných nacionalistov s názvom Templárski rytieri, ktorú založil s tromi ďalšími členmi v roku 2002 v Londýne. Polícia však existenciu siete nepotvrdila.
Tvrdí, že vycestoval do Libérie
Breivik v stredu povedal, že v roku 2001 bol na internete v kontakte s človekom v zahraničí, ktorý pomáhal pri založení Templárskych rytierov.
Povedal tiež, že odcestoval do Libérie, kde sa stretol s militantným nacionalistickým Srbom, no odmietol poskytnúť jeho meno a detaily stretnutia.
Sudca varoval Breivika, že odmietanie odpovedať na otázky môže byť použité proti nemu.
Okresný súd v nórskom Osle v stredu pokračuje v pojednávaní s Breivikom, ktorý by mal počas tretieho dňa podať ďalšie vysvetlenia, prečo v júli minulého roka zabil 77 ľudí.
Tridsaťtriročného Nóra priviedli do súdnej siene v čiernom obleku a čierno-bielej prúžkovanej kravate, pričom po zložení pút si ani tentoraz neodpustil svojský pozdrav v podobe dotyku hrude a vztýčenia ruky so zaťatou päsťou.
V stredajšej časti obhajoby by mal Breivik okrem iného opísať, ako sa v uplynulých rokoch radikalizovali jeho názory.
Chcú vypočúvať viac než päť dní
Sudcovia na výpoveď obžalovaného vyčlenili päť a pol dňa, samotný Breivik však vyhlásil, že na objasnenie svojej ideológie založenej na odpore voči prenikaniu islamu a iných kultúr do Európy by mu stačila jedna hodina.
V utorok na pojednávaní prečítal pripravenú obhajobu, podľa ktorej útoky spáchal v záujme ochrany "etnických Nórov" pred multikulturalizmom.
Svoje konanie pritom označil za "legitímnu obranu" a odmietol niesť vinu za akýkoľvek zločin.
Breivik tiež pred sudcami potvrdil, že nepociťuje žiadnu ľútosť a ak by mal možnosť, zabíjal by znova.
Z Nórska deportovali sympatizantku Breivika
OSLO. Nórske úrady vypovedali Nemku - sympatizantku Andersa Behringa Breivika - ktorá sa pokúšala dostať na súd v Osle a tvrdila, že je priateľkou obžalovaného. Informovala dnes o tom tlačová agentúra DPA.
"Chcela ísť dovnútra, aby videla Breivika," povedal hovorca polície v Osle pre televíziu TV2.
Nemku v pondelok zadržali, a potom letecky deportovali z Nórska. Nemecké úrady potvrdili, že žena je pre nich známou osobou. Pre TV2 žena uviedla, že do Nórska priletela v nedeľu zo Stuttgartu.
TASR