Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
PRAHA, BRATISLAVA. Keď v roku 2009 Veci verejné oblepili české cesty bilbordmi, na ktorých boli ich kandidátky do parlamentu v plavkách, chceli ukázať, že majú medzi sebou pekné a vzdelané ženy.
Už to neplatí, v strane ostala len jedna z nich. Manželka faktického šéfa strany Víta Bártu Kateřina Klasnová.
Vo vláde vďaka puču
Aj to ukazuje, ako sa strana rozpadá. V utorok svoj odchod oznámila vicepremiérka Karolína Peake, spolu s ňou poslankyňa z bilbordu Lenka Andrýsová.
Štvrtá žena z bilbordu Kristýna Kočí zo strany odišla už pred rokom, keď podala trestné oznámenie na Bártu za polmiliónový úplatok, ktorý od neho za lojalitu dostala.
Štvorica žien vtedy nebola verejnosti známa, Veci verejné pôsobili len v pražskej politike, z ktorej vzišla aj Peaková.
Začínala ako nespokojná matka, ktorej deti sa nemali kde hrať. Vybavila pre ne detské ihrisko a materské centrum. Právnička sa potom dostala do mestského zastupiteľstva a v roku 2010 na kandidátke Vecí verejných aj do parlamentu.
K ceste do vlády jej pomohla kauza odpočúvania v strane a odchod Kočíovej. Prebrala od nej vedenie poslaneckého klubu a o pár mesiacov sa po jednej z mnohých vládnych kríz stala vicepremiérkou pre korupciu. Ešte predtým sa hovorilo, že by mohla viesť rezort spravodlivosti.
Platforma, zatiaľ nie strana
Odchádza po tom, ako jej straníckych kolegov Bártu a Jaroslava Škárku odsúdili za korupciu. Sama hovorí, že tento verdikt s jej rozhodnutím nesúvisí, no ešte pred týždňom hovorila, že stranu chce zmeniť zvnútra.
„Už nejaký čas som volala po nutnosti nového štartu, sebareflexie a opustenia politiky vyhrážok a ultimát. Nepodarilo sa mi túto víziu presadiť,“ uviedla pri svojom odchode. Posledným dôvodom pre ňu bola snaha strany vyvolať pred Veľkou nocou ďalšiu koaličnú krízu. Strana od nej žiadala rezignáciu, čo odmietla.
Predseda Vecí verejných Radek John označil rozkol v strane za druhé Sarajevo. To prvé sa stalo v roku 1997 v ODS, keď časť strany vyzvala vtedajšieho predsedu Václava Klausa, aby pre neprehľadné financovanie zo strany odišiel.
Klaus bol na ceste v Sarajeve, John bol teraz vo Varšave. V roku 1997 sa kríza skončila demisiou vlády.
Ako dopadne Sarajevo Radka Johna a jeho stany teraz, nie je isté. S Peakovou odchádzajú aj dvaja véčkarskí ministri a ďalší poslanci.
Hovoria, že súhlasia s programom Vecí verejných, ktoré sa do parlamentu dostali vďaka sľubom o boji proti korupcii. Vytvárajú novú platformu, o strane zatiaľ nehovoria. „Tým, ktorí sa ku mne pripoja, ponúkam krv, pot a slzy,“ vyhlásila.
Vláda Petra Nečasa potrebuje okrem poslancov ODS a TOP 09 podporu najmenej ôsmich ďalších poslancov, aby mala v Poslaneckej snemovni väčšinu, hoci len veľmi tesnú.
A to premiér odmieta. „Nemôžeme byť závislí od toho, ako sa vyspí jeden alebo dvaja poslanci,“ povedal podľa iDNES.cz.
Opäť predčasné voľby?
S pôvodnými Vecami verejnými už vládnuť nechce. Nahnevalo ho, že Bárta sa nevzdal poslaneckého mandátu ani po tom, ako ho odsúdili.
„Považujem za vylúčené, aby vláda pokračovala tak, že by bola založená na spolupráci s poslaneckým klubom, ktorý zvnútra alebo zo zákulisia ovláda človek odsúdený za korupciu,“ vyhlásil pred rokovaním s Peakovou.
Vypovedanie koaličnej zmluvy už potvrdilo aj grémium strany.
Podobne ako pri veľkonočnej kríze aj teraz dal Nečas ultimátum. Ak nebude do pondelka jasné, či má vláda dostatočnú podporu aj bez véčkarov, bude žiadať predčasné voľby.
Pred dvoma týždňami hovoril o termíne koncom júna.