Američanom už nebudú zakázané finančné transakcie, pokiaľ v Barme pracujú na humanitárnych projektoch alebo podpore demokracie.
WASHINGTON. Spojené štáty uvoľnili niektoré finančné sankcie proti Barme, aby umožnili mimovládnym organizáciám pôsobiť v krajine.
Tento krok je v súlade s oznámením ministerky zahraničia Hillary Clintonovej, ktorá počas nedávnej návštevy Barmy prisľúbila štát odmeniť za podniknuté demokratické reformy.
Podľa ministerstva financií už nebudú Američanom zakázané finančné transakcie, pokiaľ v Barme pracujú na humanitárnych projektoch alebo podpore demokracie.
Uvoľnenie reštrikcií tiež umožní Barme prijímať peniaze amerických misionárov.
Krok USA nasleduje krátko po tom, čo v pondelok oznámila uvoľnenie sankcií Austrália. Reaguje tak rovnako na aktuálne politické, ekonomické a sociálne reformy v juhovýchodnej ázijskej krajine.
Vláda v Canberre z týchto dôvodov výrazne zredukovala počet vládnych predstaviteľov a poslancov, ktorí boli predmetom cestovných a finančných reštrikcií.
Chce tiež podporiť obchod s Barmou, ktorý dlho slabol pod vedením vojenskej chunty. Zbrojné embargo však naďalej ostáva v platnosti.
Na demokratický vývoj v Barme už stihla zareagovať aj Európska únia, ktorá vo februári zmiernila sankcie voči niekoľkým desiatkam barmských predstaviteľov vrátane prezidenta krajiny a členov tamojšej vlády.