PARÍŽ, BRATISLAVA. Kto bude víťazom nedeľného prvého kola francúzskych prezidentských volieb? Vyzerá to, že nevoliči.1. kolo (22. apríla)2. kolo (6. mája)
Toľko percent Francúzov, čo podľa odhadov inštitútu Ifop odignoruje voľby najvyššieho predstaviteľa krajiny, neodovzdá hlasy ani najúspešnejšiemu kandidátovi.
Obavy má najmä Hollande
Koho sa chystajú voliť
Predvolebný prieskum
François Hollande: 28 %
Nicolas Sarkozy: 27 %
Marine Le Penová: 15,5 %
Jean-Luc Mélenchon: 14,5 %
François Hollande: 55,5 %
Nicolas Sarkozy: 44,5 %
Zdroj: posledný prieskum Ipsos-Logica
Ak sa predpovede naplnia, asi tretina Francúzov sa nebude unúvať k urnám, čo by prekonalo rekord spred desiatich rokov (28,4 percenta).
Neúčasť, ktorá býva tradične vysoká medzi mladými, chudobnejšími a nezamestnanými, robí starosti najmä socialistickému favoritovi volieb Françoisovi Hollandovi.
Na chudobných predmestiach cez víkend vyzýval mladých, „aby nenechali za seba rozhodovať ostatných“. Na
najväčšom predvolebnom mítingu sľuboval, že porazí „fatalizmus a rezignáciu, ktoré podporujú neúčasť“.
Absentéri však kandidátom odkazujú, že si nemajú z čoho vyberať.
Vzdialení od reality
„Medzi klamlivými programami jedných, mäkkými druhých a iluzórnymi tretích, radšej nebudem voliť, ako by som mal voliť niekoho, komu neverím,“ vystihuje pocit mnohých vo svojej generácii 21-ročný Benjamin pre denník Le Monde.
„Žiaden kandidát nehovorí o skutočných problémoch, ako sú nezamestnanosť alebo životné náklady. Po druhom kole volieb zo sľubov zostanú len dane a nové poplatky, a to neprispieva k chuti voliť,“ hovorí 50ročný technik Pascal.
Ďalší dodávajú, že keďže vhodenie prázdnej obálky sa neberie do úvahy, jediná možnosť, ako vyjadriť nesúhlas, je neúčasť.
Jej odhady však treba brať s rezervou. Najznámejšie agentúry Ifop (32 percent) a Ipsos (19 percent) majú čísla odlišné o vyše 10 percentuálnych bodov. Neúčasť je tradične ťažké predpovedať.
Ak bude vysoká, môže priniesť prekvapenia v prvom kole, no to, že o úrad prezidenta v druhom kole zabojujú súčasný pravicový prezident Nicolas Sarkozy a Hollande, pričom socialista má jasný náskok, je takmer isté.
Hollandovi však chýbajú charizma a skúsenosti a jeho hlavnou výhodou je antipatia veľkej časti voličov k súčasnému prezidentovi.
Boduje krajná pravica aj krajná ľavica
Ani mladí, ktorí tradične podporujú zmenu, mu veľmi neveria. Počas kampane medzi nimi najvýraznejšie stratil.
Naopak, najviac mladých od decembra získala šéfka krajne pravicového Národného frontu Marine Le Penová.
U voličov do 24 rokov by dokonca podľa nedávneho prieskumu CSA vyhrala prvé kolo s 26 percentami. Zaujala ich témami obmedzenia imigrácie či návratu k franku.
U mladých výrazne získal aj radikálny Ľavicový front Jeana-Luca Mélenchona, ktorý vďaka odmietaniu úsporných opatrení a nerealistickým sľubom napríklad na zvýšenie minimálnej mzdy z 1200 na 1700 eur za pár mesiacov raketovo vyletel z piatich na 16 percent.
Sklamanie z kandidátov s najväčšími šancami necítia len mladí.
„Francúzi nevidia žiaden skutočný rozdiel medzi súčasným prezidentom, ktorý nedodržal sľuby, a jeho vyzývateľom, ktorého sľuby sú neuskutočniteľné,“ napísal v komentári pre European Voice francúzsky politológ Dominique Moisi.