Prečo juhosudánska armáda obsadila región, ktorý patrí severu?
"Takto sa to vôbec nestalo. Región Heglig je súčasťou juhosudánskeho štátu Unity, Chartúm ho chce len preto, lebo je v ňom ropa. To oni začali bombardovať naše územie, zabíjať ľudí."
Ako to vyzerá v Hegligu?
"Je to malé mesto, žije tam veľmi málo ľudí. A tí, čo sú tam, sú Juhosudánci. Černosi a kresťania, nie Arabi zo severu. Oni nechcú spadať pod Chartúm a podľa mierovej zmluvy ani nemajú. Je to naše územie."
Fakty
Znepriatelení susedia
- Spory medzi kresťanským juhom a arabským severom sa odohrávajú už od osamostatnenia Sudánu. Viedlo to k dvom občianskym vojnám, ktoré spolu trvali takmer 50 rokov.
- Južný Sudán sa osamostatnil v júli minulého roka. Na jeho území je väčšina ropných polí, vývoz tejto suroviny tvorí až 98 percent jeho HDP.
- Krajiny sa stále sporia o hranice, ide o veľa, práve tu je najviac ropy.
- Chartúm teraz označil Jubu za svojho hlavného nepriateľa po tom, ako juhosudánska armáda obsadila spornú oblasť Heglig. Opäť sa hovorí o vojne
Ako chápete vyhlásenie sudánskeho parlamentu, podľa ktorého je Juba jeho nepriateľom číslo jeden a nestačí len zastaviť súčasné nepokoje na hraniciach?
"Oni nás chápu ako nepriateľa, my ich nie. Nechceme bojovať, chceme si len udržať územia, na ktoré máme právo. Im ide len o ropu, preto prebiehajú tieto spory."
Chápete to ako vyhlásenie vojny?
"Istým spôsobom áno, ale treba zdôrazniť, že je to len jednostranné vyhlásenie."
Hrozí, že medzi štátmi, ktoré sa len nedávno oddelili, vypukne opäť vojna? Budú Arabi zo severu opäť pochodvať na Jubu?
"Nemyslím si to. Ak sa aj začne väčší konflikt, bude sa odohrávať len v pohraničných oblastiach, Chartúm nepošle svojich vojakov na Jubu. Ako som spomínal, ide im o ropu a tá sa nachádza pri hraniciach, nie na juhu našej krajiny."
V Južnom Sudáne v týchto dňoch veľký nedostatok nafty a benzínu. Súvisí to s aktuálnymi bojmi?
"Nie. Nedostatok je tu preto, lebo nemáme dostatok dolárov, za ktoré by sme palivo nakúpili. A doláre nemáme zas preto, lebo pre nepokoje na hraniciach nevyvážame ropu, od ktorej je naša ekonomika závislá."
Elektrinu vo väčšine krajinu vyrábajú generátory na naftu. Fungujú aj teraz?
"Zatiaľ s tým nie sú väčšie problémy, ľudia sa vedia nejak k nafte dostať, aj keď je drahšia. Spravili si rezervy. Skôr nemajú dostatok paliva do automobilov, s benzínom je väčší problém."