Rusko vo výdavkoch na zbrojenie predstihlo Britániu a Francúzsko.
ŠTOKHOLM.
Informuje o tom dnes Štokholmský medzinárodný ústav pre výskum mieru (SIPRI). Uvádza, že v roku 2011 sa výdavky na zbrojenie vo svete medziročne znížili o 0,3 % a zastavilo sa 11-ročné obdobie ich sústavného rastu. Avšak Rusko a Čína išli vlani opačným smerom.
Rusko už vo výdavkoch na zbrojenie predstihlo Britániu a Francúzsko a dostalo sa na tretie miesto na svete. Vlani vzrástli voči roku 2010 asi o 8 miliárd USD (6,14 miliardy eur), teda o 9,3 %. V Číne stúpli o 6,3 % na 143 miliárd USD.
V Spojených štátoch klesli výdavky na zbrojenie o 1,2 % na 711 miliárd USD. V Európe došlo k ich slabému rastu na 407 miliárd USD.
Vlani šesť z veľkých krajín obmedzilo výdavky na armádu. Vojenské rozpočty klesli popri Spojených štátoch aj v Brazílii, Francúzsku, Nemecku, Indii a Brazílii.
Ústav uviedol, že v Rusku rástli vojenské výdavky preto, lebo krajina potrebuje nahradiť do roku 2020 asi 70 % svojej zastaranej výzbroje zo sovietskej éry modernou technikou. Tempo prezbrojovania a s tým spojeného rastu výdavkov by sa malo v nasledujúcich rokoch zvýšiť.
Čínske vojenské výdavky rastú v súlade so zvyšovaním výkonu ekonomiky krajiny. Od roku 2001 zostáva ich podiel vo vzťahu k hrubému domácemu produktu na stabilnej 2-% úrovni.
Výdavky Spojených štátov na armádu sú voči Číne päťkrát väčšie a čínske voči ruským dvojnásobné.
Informovala o tom agentúra AP.
Ruská armáda prezbrojí svojich vojakov v Podnestersku
MOSKVA. Ruská armáda prezbrojí svoj kontingent mierových síl v moldavskom odštiepeneckom regióne Podnestersko. Informoval o tom dnes podpredseda ruskej vlády Dmitrij Rogozin.
Rusko má v Podnestersku v rámci Spoločných mierových síl (CPF) motorizovaný pozemný prápor a okrem toho ešte vojakov, ktorí strážia muničné sklady z čias Sovietskeho zväzu.
Rogozin, ktorý je okrem funkcie ruského premiéra i vyslancom prezidenta Dmitrija Medvedeva v Podnestersku, podľa agentúry RIA Novosti po pondelňajšom rokovaní s podnesterským prezidentom Jevgenijom Ševčukom povedal, že prezbrojenie súvisí so všeobecným plánom na prezbrojenie vojakov ruskej armády, platným do roku 2020.
Podnestersko, malá enkláva na východnom brehu rieky Dnester pri hraniciach s Ukrajinou, má samostatnú vládu od roku 1992, keď vyhlásila nezávislosť od Moldavska.
Vláda v Tiraspole, hlavnom meste Podnesterska, ukončila mierové rokovania s Kišiňovom v roku 2006. Obnovili sa koncom minulého roka, ale nezaznamenali výraznejší pokrok.
Zmenu prinieslo nečakané víťazstvo umierneného vodcu Jevgenija Ševčuka v decembrových prezidentských voľbách, ktorý porazil dlhoročného prezidenta Igora Smirnova.
Odvtedy došlo k rokovaniam lídrov Podnesterska a Moldavska, na ktorých sa dohodli na zintenzívnení spolupráce najmä v hospodárskej oblasti.
Otázka prítomnosti ruských jednotiek na hraniciach Moldavska a Podnesterska sa stala ústrednou témou diskusií moldavských i svetových médií naposledy začiatkom roka po tom, ako člen ruského kontingentu zastrelil 18-ročného mladíka, ktorý na hraničnom priechode nerešpektoval výzvy vojakov na zastavenie vozidla a pokúsil sa prejsť bez kontroly.
TASR