Z najsilnejších pozícií sme Taliban vyhnali, ale prídu ešte zlé obdobia, povedal SME zástupca generálneho tajomníka NATO ALEXANDER VERSHBOW. Na konferencii Globsec v Bratislave ešte pred útokom Talibanu.
Desať rokov NATO v Afganistane. Víťazstvo alebo prehra?
„Za posledné dva-tri roky sme spravili jasný pokrok, vyhnali sme Taliban z niektorých jeho bášt, pokročili sme v tréningu schopností afganskej vlády i armády. Misia je na dobrej ceste, ale ešte nie sme na konci. Sme v prechodnom období, plnú zodpovednosť Afgancom odovzdáme o viac než dva a pol roka. No ani na konci roku 2014 sa neobrátime Afgancom chrbtom, NATO pomôže s tréningom a poradenstvom afganským vojakom, poskytne politickú i ekonomickú podporu, aby krajina neurobila krok späť, keď Afganci preberú vedenie.“
Existujú obavy, že Taliban sa vráti, keď sa vojaci NATO stiahnu, nie je odchod predčasný?
„Nemyslím. Odchod je postupný a zohľadňuje podmienky v teréne. Spojenecké krajiny zvýšili v roku 2009 počet vojakov, čo prinieslo výrazné výsledky. Vyhnanie Talibanu z najsilnejších pozícií najmä na juhu krajiny, ako aj budovanie afganských bezpečnostných zložiek na úroveň 350-tisíc mužov. Tieto zložky sú čoraz efektívnejšie, už teraz vedú 40 percent operácií. Taliban je podľa mňa v zúfalej situácii, neschopný udržať si územie a získať podporu Afgancov. Vo všeobecnosti Afganci nenávidia Taliban a dúfajú, že ich krajina si dokáže vládnuť sama bez obáv o to, že sa Taliban vráti.“
Sú Afganci pripravení brániť sa sami?
„Niekde sú pripravení, niekde potrebujú viac skúseností, tréningu, nielen bezpečnostné zložky, ale mnoho vládnych inštitúcií. Pod kontrolu treba tiež dostať korupciu. Ekonomika, ktorá začína rásť, myslím, že teraz je to osem percent ročne, má pred sebou dlhú cestu. Afganci však ukazujú čoraz väčšie schopnosti zodpovedať za vlastné záležitosti, napríklad v súčasnosti vedú aj veľkú časť tréningov. Ešte sme neskončili, budú dobré a zlé momenty, aké sme mali s pálením Koránu a tragickými vraždami, ale robíme pokrok.“
Ako hodnotíte prístup novej vlády Roberta Fica k NATO, čo sa týka napríklad šetrenia v armáde či záväzkov v Afganistane?
„Slovensko ako mnohé iné krajiny muselo znížiť rozpočet pre finančnú krízu, čo má dôsledky pre celú alianciu. Vítame, že nová vláda ako jej predchodkyňa má k aliancii pevný záväzok a zaviazala sa zostať v Afganistane, aby pomohla aliancii dokončiť jej úlohu. Ako aliancia dúfame, že keď prejdeme finančnou krízou, krajiny, ktoré znížili rozpočty na obranu, ich vrátia na pôvodné úrovne. NATO stanovuje pre všetky krajiny cieľ dve percentá HDP a potešilo ma, že štátny tajomník Peter Burian povedal, že dúfa, že Slovensko sa k tomuto cieľu v najbližších rokoch priblíži. Premiér Fico predniesol na konferencii Globsec veľmi pozitívny prejav, kde hovoril o záväzku k NATO a spoločným hodnotám aliancie. Cítil som sa po ňom povzbudený.“
Americký prezident Obama povedal mimo mikrofónov, že bude flexibilnejší po voľbách, čo sa týka protiraketového systému, ako reálne vidíte dohodu s Ruskom?
„Nechám na hovorcovi prezidenta Obamu, aby hovoril o jeho vyjadrení, ale myslím, že on aj všetci ostatní vrcholní predstavitelia NATO sú plne zaviazaní v prvom rade k vývoju protiraketového systému, ktorý bude chrániť európske územie, obyvateľstvo a vojakov. To je poslaním NATO, chrániť pred skutočnými súčasnými rastúcimi hrozbami od krajín, ako je Irán. Na druhej strane Obama a ostatní lídri NATO sú zaviazaní na spoluprácu s Ruskom, ak je možná. Naša schopnosť chrániť NATO by sa zvýšila, ak by sme boli spolu s Ruskom a Rusko by získalo tiež, pretože čelí rovnakým hrozbám. Nie som pesimista, myslím, že spolupráca je možná.“
Kedy to bude?
„To je ťažšia otázka. V prvom rade musíme presvedčiť Rusov, že systém nie je zameraný proti nim, ale na ochranu Európy pred hrozbami z Blízkeho východu. Ak sa odborníci stretnú a preskúmajú možnosti systému, Rusko uvidí, že sa nemá čoho báť. No máme, samozrejme, v tejto oblasti pred sebou ešte dlhú cestu. Rusi v apríli organizujú veľkú konferenciu v Moskve, kde chcú prezentovať svoj názor, ale je to tiež možnosť pre krajiny NATO, aby predstavili druhú stranu problému. Dúfame, že nám táto konferencia pomôže pohnúť sa dopredu.“