Podľa zástancov urobil pre obete zneužívania viac než iní pápeži, podľa odporcov je to stále málo.
VATIKÁN, BRATISLAVA. Jeho predchodca Ján Pavol II., ktorý bojoval s Parkinsonovou chorobou, do osemdesiatky minimálne dvakrát vážne uvažoval nad rezignáciou. Veku svojho nástupcu sa nedožil.
Súčasný pápež Benedikt XVI. v pondelok oslavuje 85. narodeniny a hovorí, že stále na svoju prácu stačí. Práve sa vrátil z historickej návštevy Kuby a Mexika a na jeseň sa chystá do Libanonu.
Návšteva na Slovensku plánovaná na tento rok sa podľa neoficiálnych zdrojov zatiaľ zrejme odkladá a ak zdravie pápeža dovolí, možno príde na budúci rok.
Rekordný úpadok
Fakty
Benedikt XVI.
- občianskym menom Joseph Ratzinger sa narodil 16. apríla 1927 v nemeckom Marktl am Inn,
- za nástupcu populárneho Jána Pavla II. ho zvolili 19. apríla 2005, vo štvrtok teda oslávi sedem rokov v úrade,
- je šiestym najstarším pápežom v histórii.
Jeden z najstarších pápežov v histórii cirkvi (podľa portálu Catholic News Service šiesty najstarší za posledných 600 rokov) má menej osobných stretnutí, menej chodí pešo a pôsobí často unavene.Tento týždeň oslávi siedmy rok v úrade.
Pápež, ktorý zastáva konzervatívnu líniu katolíckej cirkvi, ju vedie v čase rekordného úbytku veriacich v západnej Európe.
Škandál so sexuálnym zneužívaním neplnoletých kňazmi a podozrenia z toho, že zločiny pomáhali kryť nadriadení cirkevní predstavitelia, povesti cirkvi výrazne uškodili.
Benedikt sa ako prvý pápež vo viacerých krajinách stretol s obeťami zneužívania a ospravedlnil sa im. Podľa kritikov však neurobil dosť, keďže dodnes nebol odsúdený nikto z tých, ktorí zneužívanie kryli.
Kritika z rodnej krajiny
Benedikt sa stavia neoblomne k témam, ako je homosexualita, celibát, svätenie žien či používanie antikoncepcie. V čase morálneho úpadku v spoločnosti treba podľa neho chrániť základné kresťanské hodnoty.
Pre Konferenciu biskupov Slovenska je pápež Benedikt XVI. veľmi vzdelaný človek, ktorý zároveň hovorí zrozumiteľne rečou ľudí dneška.
„Jeho najväčším prínosom je trpezlivo vedený dialóg,“ hovorí pre SME hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik. Vidieť to podľa neho na dialógu medzi náboženstvami a na univerzitách.
Benedikt XVI., ktorý je teológ a profesor, však počas svojho pontifikátu viackrát nahneval moslimov či židov.
Vlani pápeža na prvej oficiálnej návšteve v rodnom Nemecku nevítali len davy podporovateľov, ale aj tisíce demonštrantov, časť ľavicových poslancov bojkotovala prvý prejav pápeža v Bundestagu. Na Kube mu zas vyčítali, že sa nestretol s disidentmi.
Twitter a Facebook
Pochvalu od aktivistov proti šíreniu HIV si vyslúžilo jeho vyjadrenie, že použitie kondómu môže byť „v niektorých prípadoch odôvodnené“, ktoré vlani vyšlo v knihe rozhovorov s pápežom Svetlo sveta.
Ako príklad pápež uviedol mužského prostitúta, ktorý by kondóm použil, aby zabránil nákaze. Hneď však dodal, že nejde o riešenie problému nákazy.
Vatikán musel niekoľkokrát vyjadrenie spresňovať, aby vysvetlil, že nejde o obrat v učení cirkvi o antikoncepcii a stále je neprípustná.
Hoci v učení cirkvi nie je otvorený modernizácii, pápež posunul technologické hranice. Vatikán si od jeho nástupu založil konto na YouTube aj na sociálnych sieťach Facebook a Twitter. Benedikt XVI. tiež prvýkrát odpovedal na otázky ľudí v televízii.