Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
MINSK, BRATISLAVA. Kandidovať za prezidenta proti Alexandrovi Lukašenkovi je v Bielorusku veľmi riskantná záležitosť.
Väčšina tých, čo tak v decembri 2010 urobili, skončili minimálne na niekoľko týždňov vo väzení. Jeden z nich Andrej Sannikov z neho cez víkend vyšiel po pätnástich mesiacoch.
Bieloruský prezident ho omilostil spolu s jeho šéfom kampane Dmitrijom Bondarenkom v čase, keď ortodoxní kresťania oslavovali Veľkú noc.
„Na tento krok sme čakali dlho,“ povedal slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
Slovenská diplomacia ešte za predchádzajúcej vlády aktívne podporovala čo najtvrdšie sankcie voči Minsku a na Slovensko pozývala lídrov opozície a bývalých politických väzňov.
Fakty
Politickí väzni
- Po voľbách 19. decembra 2010 zatkla KGB stovky ľudí vrátane kandidátov na prezidenta.
- Únia ich označila za politických väzňov a vyhlásila nové sankcie.
- Vo väzení ostáva asi 15 väzňov svedomia.
Minsk sa udobruje
Domáci pozorovatelia aj zahraničné médiá prepustenie opozičného lídra Sannikova vidia ako Lukašenkovu snahu uzmieriť sa s Európskou úniou.
Tá vyhlásila sériu sankcií po represiách, ktoré nasledovali po zmanipulovaných prezidentských voľbách. Pred troma týždňami ich opäť sprísnila.
„Do konca som si myslel, že ma neprepustia,“ povedal Sannikov pre server Charta 97. Vo väzení ho mučili a vydierali, keď uväznili aj jeho manželku, novinárku Irinu Chalipovú. Vyhrážali sa, že im zoberú syna.
Nakoniec ho odsúdili na päť rokov. „Chceli ma fyzicky zničiť, aby som spáchal samovraždu hladovkou,“ povedal Sannikov.
Podobne sú na tom ďalší väzni vrátane prezidentského kandidáta Mikolu Statkieviča. Bieloruská tajná služba KGB sa nevzdala brutálnych metód.
Únia to víta, chce viac
Európska únia prepustenie prominentných väzňov privítala. Na zmenu postoja je podľa eurokomisára pre rozširovanie Štefana Füleho skoro.
„Únia viackrát zdôraznila, že všetci politickí väzni majú byť prepustení a rehabilitovaní,“ citovala Füleho bieloruská agentúra Telegraf.
Európska únia vrátane Slovenska stiahla koncom februára na protest proti politike bieloruského režimu svojich veľvyslancov.
Podľa Füleho prepustenie dvoch väzňov môže urýchliť ich návrat. Podľa EUObserveru by sa tak mohlo stať o niekoľkých dní.
Podľa Chalipovej je predčasné očakávať, že Lukašenko prepustí aj ďalších väzňov. „Režim len rozbehol ďalšiu hru,“ povedala pre Telegraf.
Veľvyslanci by podľa nej mali s návratom do Minska počkať, kým sa na slobodu nedostanú aj ostatní väzni.