Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom o 19:28
PRAHA, BRATISLAVA. Najväčší politický proces v Česku sa v piatok skončil verdiktom vinný. V jeden deň obvodný pražský súd odsúdil dvoch politikov, bývalého a súčasného člena najmenšej vládnej strany Veci verejné. Premiér Petr Nečas opakuje, že vládu to neohrozí.
Väzenie pre Škárku
Neoficiálny šéf Vecí verejných Vít Bárta je vinný z korupcie, keď podplácal svojich spolustraníkov. Dostal podmienečný trest osemnásť mesiacov s odkladom na 30 mesiacov.
„V súvislosti s obstarávaním vecí všeobecného záujmu poskytol úplatok a takýto čin spáchal voči úradnej osobe,“ povedal v rozsudku sudca Jan Šott a pripomenul, že finančnú pomoc ponúkol Bárta celému poslaneckému klubu potom, čo poslanci kritizovali novelu zákona, ktorá im fakticky znížila príjmy.
Bývalý člen strany, dnes nezaradený poslanec Jaroslav Škárka, ktorý o podplácaní v apríli minulého roka povedal médiám a neskôr podal trestné oznámenie na Bártu, dopadol ešte horšie.
Dostal tri roky väzenia s dozorom a desať rokov nesmie byť poslancom. Sudca sa v prípade Škárku odklonil od pôvodnej žaloby, ktorá ho vinila z prijatia úplatku. Podľa sudcu klamal a manipuloval.
„Jeho úmyslom bolo od začiatku využiť túto čiastku k následnej diskriminácii Víta Bártu vo verejnom a politickom živote,“ povedal. Škárka dostal vyšší trest, pretože klamal aj počas procesu, keď predložil nahrávku, ktorú urobil v iný deň, než tvrdil pred súdom.
Podľa právnikov je Škárkov prípad sporný. Podľa platných zákonom, ak sa mandátu nevzdá sám, ostáva poslancom, aj keby bol vo väzení.
Rozsudok s Bártom vyznieva tak, že horším zločinom je podraziť šéfa polomafiánskej organizácie, než to, že niekto takúto organizáciu založí, píše Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Ostávajú poslanci
Vít Bárta a Jaroslav Škárka sa proti rozsudku odvolali. Bárta, ktorý v prípade uznania viny sľuboval odchod z vysokej politiky, po vynesení rozsudku pozastavil svoje členstvo v strane a vzdal sa funkcie šéfa poslaneckého klubu Vecí verejných. Tak ako Škárka si ponechal poslanecký mandát.
Premiér Nečas očakáva, že Bárta splní sľub a odíde. Minister financií z koaličnej TOP 09 Miroslav Kalousek vyhlásil, že rozsudok dvoch politikov v jeden deň nemá v Európe obdobu. Obaja však tvrdia, že sa preto vláda nerozpadne.
„Dúfam, že to prispeje k tomu, aby bola politika viac o súperení názorov vo verejnom priestore a menej o zákulisí, korupcii a tajnom nahrávaní,“ povedal na tlačovej konferencii v Bratislave minister obrany Alexandr Vondra (ODS). Ak Veci verejné dodržia, čo sľúbia, môže vláda podľa Vondru pokračovať.
Významný krok
„Verdikt súdu je významný krok v čase, keď Česko rieši viaceré korupčné kauzy a právny štát prestáva existovať. Obnovuje nadradenosť súdov a práva nad poslaneckým mandátom,“ povedal pre SME sociológ Ivan Gabal.
Podľa Gabala by mali Veci verejné zvážiť, či verdikt súdu nie je aj „odsúdením strany a princípov jej práce.“ Ohrozené je podľa sociológa aj „fungovanie vlády“.
Väčšina českých politikov i médií v piatok privítala odvážny rozsudok sudcu Jan Šotta, ktorý počas jedenapolhodinového čítania rozsudku viackrát povedal, že poslanci by sa mali ako zástupcovia verejnosti správať maximálne čestne.
„Sudca odviedol profesionálnu prácu a vyriekol adekvátne rozsudky. Dnešný rozsudok je signálom pre politikov, že to, čo páchajú medzi sebou, nie je len ich vec, ale môže isť o trestnú činnosť,“ povedal pre SME David Ondráčka z českej Transparency International.
Sudca, ktorý sa veľkých mien nebojí
Sudca Jan Šott, ktorý v piatok vyriekol rozsudok vinný dvom činným politikom, odsúdil aj člena gangu zločincov.
PRAHA, BRATISLAVA. Vekom je síce mladý, no v krajine si už vybudoval rešpekt. Sudca Jan Šott, ktorý v piatok odsúdil Víta Bártu aj Jaroslava Škárku, už v minulosti dokázal, že sa len tak v súdnej sieni nezľakne.
V minulosti podľa MF Dnes poslal bez pardonu do väzenia člena tzv. Berdychovho gangu kriminálnikov. Rovnako sa nemaznal ani s trojicou policajtov, ktorí sa vyhrážali duševne chorému človeku smrťou a navyše ho vydierali. Podmienku podľa ihned.cz udelil aj šéfovi Stredočeskej galérie za nelegálne vyvezenie obrazu Pabla Picassa.
Pražskú právnickú fakultu vyštudoval v roku 2001. Sudcom na Obvodnom súde Praha 5 sa stal v roku 2006. V piatok skončený proces bol jeho najväčším v kariére. „Bol výnimočný nielen z mediálneho hľadiska, ale aj rozsahom,“ povedal pre MF Dnes.
(vas)