Paríž má najprísnejšie protiteroristické zákony na Západe. Pravicový prezident chce ešte pritvrdiť.
PARÍŽ, BRATISLAVA. Ak bude súčasný francúzsky prezident Nicolas Sarkozy o tri týždne opäť zvolený, bude to prvý zákon, ktorý chce prijať.
Tí, ktorí pravidelne chodia na webové stránky podporujúce terorizmus, alebo sa zúčastnia na výcvikovom tábore v zahraničí (naučia sa narábať so zbraňami a výbušninami), môžu ísť podľa tohto zákona pred súd skôr, než sa dostanú k činom.
Najprísnejšie na Západe
Vraždenie mladého Mohameda Meraha, ktorý v marci na juhu Francúzska chladnokrvne zastrelil troch francúzskych vojakov, tri židovské deti a rabína pred školou, zastihlo Francúzsko uprostred predvolebnej kampane.
Merah pôvodom z Alžírska sa narodil a vyrástol vo Francúzsku. Radikalizoval sa podľa všetkého vo väzení a neskôr vo výcvikových táboroch islamistov v Afganistane a Pakistane.
Do niekoľkých hodín po tom, čo policajti Meraha po 32-hodinovom obliehaní jeho domu zastrelili, už Sarkozy oznámil prísnejšie protiteroristické opatrenia, ktoré teraz vláda prijala.
Francúzsko má pritom už teraz protiteroristické zákony, ktoré sa považujú podľa agentúry AP za najprísnejšie v demokratickom svete. Posledné úspešné útoky radikálnych islamistov boli na francúzskej pôde v roku 1995.
Minister spravodlivosti Michel Mercier však hovorí, že potrebujú legislatívu prispôsobiť novým trendom. „Nemáme len teroristické siete, ale aj teroristov, ktorí konajú na vlastnú päsť,“ povedal Mercier pre AP.
Podľa novej legislatívy budú môcť napríklad tí, čo terorizmus obhajujú na internete, podľa denníka Le Figaro skončiť za mrežami na sedem rokov.
Zákon narýchlo
Problém môže mať zákon v parlamente, kde sa ho zdráhajú podporiť socialisti. Ich prezidentský kandidát François Hollande je favoritom volieb. Na návrhu si podľa nich Sarkozy len robí kampaň.
„Tento zákon, ktorý bol navrhnutý narýchlo bez posúdenia existujúcich zákonov, sa môže ukázať ako zbytočný, neúčinný a dokonca kontraproduktívny,“ povedal pre Wall Street Journal šéf socialistických senátorov a Hollandov poradca François Rebsamen.
Francúzi si nechcú vybrať
V prieskumoch vo Francúzsku radšej odpovedajú na otázku, koho nechcú za prezidenta.
PARÍŽ. Vzostup Nicolasa Sarkozyho v prieskumoch verejnej mienky sa zasekol. Nezabral ani zásah polície proti vrahovi v Toulouse, ani zatýkanie islamistov.
Voliči nechcú favoritov
Podľa posledných prieskumov zostáva v prvom kole, ktoré sa koná 22. apríla, stále vyrovnaný so socialistom Françoisom Hollandom okolo 28 percent. V druhom, rozhodujúcom kole Sarkozy v prieskumoch jasne prehráva, podľa posledného prieskumu Ipsos Logica 55 ku 45 percentám.
Odhadnúť výsledok si netrúfa ani Jean-Francois Doridot, riaditeľ Inštitútu pre výskum verejnej mienky Ipsos Public Affairs.
„Sarkozy vzbudzuje len minimálne nadšenie. Len 14 percent Francúzov chce, aby bol zvolený znovu. Lenže Hollandova podpora je rovnaká. Teda len 28 percent Francúzov chce mať jedného z nich za prezidenta,“ uviedol.
Viac chcú porážku
Keď sa v prieskume spýtali, či si ľudia prajú, aby bol jeden z nich porazený, dostali ešte viac zarážajúcu odpoveď.
„Porážku ľavicového kandidáta si želá 35 percent, neúspech Sarkozyho rovno 57 percent,“ zdôrazňuje Doridot.
Podľa neho je práve toto veľký problém terajšieho prezidenta, ktorý sa pokúša o znovuzvolenie. Svoje slabosti však má i socialistický kandidát. „Je úprimný a sympatický, ale chýba mu charizma a skúsenosti, čo Sarkozy rád predhadzuje,“ hovorí. Hollande nikdy nebol ministrom a ani nerokoval so svetovými lídrami.
Lenže proti Sarkozymu hovorí historická skúsenosť. „Od roku 1978 nebola žiadna vláda zvolená znova. Zdá sa teda ťažké, aby terajší prezident republiky bol znova zvolený,“ súdi Doridot, ktorý analyzuje prieskumy a volebné výsledky už dvadsať rokov.
Kateřina Koubová, MF Dnes