Budapešť 16. augusta (TASR) - Činnosť parlamentnej komisie, ktorá vyšetruje národnobezpečnostnú minulosť členov maďarských vlád po roku 1990, je protiústavná, vyhlásil dnes v Budapešti prezident Ferenc Mádl.
Najvyšší predstaviteľ Maďarska, ktorého preverovala komisia ako bývalého ministra kultúry Antallovej vlády, nedal súhlas, ani neodmietol narábanie s údajmi týkajúcimi sa jeho osoby.
Podľa stanoviska Mádla môže Národné zhromaždenie uznesením zaviazať iba snemovňu, normy týkajúce sa občanov môže parlament vytvoriť iba v zákonnej forme. Otázku lustrácií rieši platný zákon, ktorý nie je možné nahradiť parlamentným uznesením, zdôraznil prezident.
Ako ďalej vyhlásil, nikdy nebol členom žiadnej politickej strany, nevykonával žiadnu činnosť pre oddelenia tajnej služby, nepodpísal vyhlásenia ani hlásenia.
Mádl súhlasí s tým, že vyšetrovanie minulosti je dôležité a s čistým svedomím sa podriaďuje preverovaniu jeho osoby. Ako prezident republiky je však povinný upozorniť na dodržiavanie ústavnosti.
Vyjasnenie minulosti sa nemôže diať protiústavne, nemôže viesť k porušeniu princípov právneho štátu. Preto by bolo žiaduce, aby parlament čo najskôr vytvoril právny rámec vyšetrovania minulosti. Ak sa tak stane, ako prvý dá súhlas k zverejneniu výsledkov vyšetrovania jeho osoby, konštatoval prezident.
Už vyše 70 ministrov a štátnych tajomníkov dalo komisii súhlas so zverejnením výsledkov týkajúcich sa ich osoby. Traja súhlas odmietli. Jeden z nich, Zsigmond Járai, minister financií Orbánovej vlády, priznal, že bol v kontakte s kontrarozviedkou.
Bývalý štátny tajomník rezortu kultúry Attila Várhegyi - terajší stranícky riaditeľ Zväzu mladých demokratov (FIDESZ) - a bývalý minister národnej bezpečnosti László Kövér - predseda Výboru Zväzu mladých demokratov - považujú činnosť komisie za protiústavnú. Preto nesúhlasia so zverejnením informácií týkajúcich sa ich minulosti.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) dem