Washington 16. augusta (TASR) - Zatiaľ čo americký prezident George W. Bush a jeho bezpečnostní poradcovia bijú na poplach a presviedčajú verejnosť, že útok na Irak je nevyhnutný, narastajú slová nevôle a nesúhlasu z miesta, odkiaľ by to šéf Bieleho domu nečakal - z radov jeho vlastnej Republikánskej strany.
Prvé pochybujúce lastovičky sa objavili minulý týždeň a hneď sa postarali o palcové titulky v amerických denníkoch. Dick Armey - člen republikánskej väčšiny v Snemovni reprezentantov - otvorene povedal, že pokiaľ by USA uskutočnili nevyprovokovaný vojenský úder na Irak, bol by to útok nelegálny.
Tento nečakaný výpad spomedzi vlastných radov sa vystupňoval vo štvrtok, keď sa k nemu pridal penzionovaný generál Brent Scowcroft, ktorý pracoval ako národný bezpečnostný poradca Bushovho otca Georgea Busha počas vojny v Perzskom zálive.
Vo vyhlásení prostredníctvom Wall Street Journal generál Scowcroft varoval, že útok na Irak by "vážne ohrozil, ak nie zničil celosvetovú kampaň proti terorizmu, ktorú USA začali."
Denník New York Times, vedomý si Scowcroftovho spojenia s Bushovým otcom a Bielym domom, označil článok za "mimoriadnu výzvu" a "strelu za líniu" súčasnej Bushovej administratívy, ktorá sa usiluje nájsť objektívne oprávnenie útoku na Irak a zvrhnutie Saddáma Husajna z vedenia krajiny.
Začiatkom týždňa bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger - najprominentnejší teoretik zahraničnej politiky v Republikánskej strane - zasa napísal článok do denníka Washington Post.
V ňom vyhlásil, že Bushova doktrína preventívnych útokov voči štátom predstavujúcim potenciálnu hrozbu nesie so sebou vysoké riziko, že zničí medzinárodný systém, ktorý funguje už vyše 350 rokov. Tento systém, zavedený v roku 1648 Westfálskou dohodou, je založený na princípe nezasahovania do vnútorných záležitostí iných krajín.
Hoci Kissinger priamo neodsúdil možný útok na Irak, zdôraznil, že Bush by mal najprv zaangažovať do diskusie o tejto otázke Kongres i americkú verejnosť a informovať ich o nebezpečenstvách, ktoré podľa neho režim irackého prezidenta Saddáma Husajna predstavuje.
Na túto kritiku istým spôsobom zareagovala Bushova poradkyňa pre národnú bezpečnosť Condoleezza Riceová, ktorá vo štvrtkovom rozhovore pre stanicu BBS uviedla, že americká vláda má pre zvrhnutie Husajna veľmi silný morálny dôvod.
"Je to zloduch, ktorý, ak ho necháme robiť, čo sa mu zachce, opäť privedie do nešťastia obyvateľov svojej vlastnej krajiny, svojich susedov a, ak sa dostane k zbraniam hromadného ničenia a spôsobom ich použitia, aj nás všetkých," vyhlásila Riceová, ktorej slová sa dnes objavili takmer vo všetkých amerických denníkoch.
Riceovej argument je v priamom protiklade s tvrdením generála Scowcrofta, podľa ktorého existujú len "veľmi nedostatočné dôkazy" spájajúce Husajna s terorizmom a len "veľmi málo dôkazov", že Spojené štáty by sa mali stať terčom jeho agresie.
"Saddámov problém s USA je skôr v tom, že zjavne stojíme v ceste jeho ambíciám," domnieva sa generál. "Usiluje sa získať zbrane hromadného ničenia nie na vyzbrojovanie teroristov, ale na to, aby nás odstrašil a zabránil nám blokovať jeho agresívne plány."
Scowcroft preto vyzval prezidenta Busha, aby sa radšej sústredil na prebiehajúcu vojnu proti terorizmu a izraelsko-palestínsky konflikt, kým sa rozhodne zaútočiť na Irak.
"Čím väčší pokrok urobíme vo vojne proti terorizmu a čím viac ukážeme našu angažovanosť v snahe vyriešiť izraelsko-palestínsku otázku, tým väčšiu medzinárodnú podporu získame pri prípadnom ťažení proti Saddámovi," uzavrel generál.