Británia podľa svojho premiéra pokladá Indonéziu za jednu z najstabilnejších, najotvorenejších demokracií v Ázii.
JAKARTA. Rešpektovanie demokracie a menšinových náboženských skupín v Indonézii by malo byť príkladom pre iné moslimské krajiny. Uviedol to britský premiér David Cameron vo vopred zverejnenom texte svojho dnešného prejavu.
Cameron v Jakarte, metropole najľudnatejšej moslimskej krajiny sveta, vyzve skupiny ako Egyptské bratstvo, ktoré má konzervatívny pohľad na islam, aby sa inšpirovali Indonéziou, pokiaľ ide o budovanie krajiny po protestoch tzv. arabskej jari.
"Indonézia ukazuje, že je možné rozvinúť demokraciu a moderné hospodárstvo, ktoré nenarúša bezpečnosť ľudí ani ich schopnosť praktizovať svoje náboženstvo," uvádza sa v texte Cameronovho vystúpenia. "To má obrovský význam pre iných, ktorí sa usilujú o rovnaké základné slobody na miestach ako Egypt, Irán a Sýria."
Hoci je väčšina indonézskych moslimov umiernená a krajina je oficiálne sekulárna, čelí tiež islamskej militantnosti a rastúcej vlne konzervativizmu, čo by mohlo viesť regióny s početným kresťanským obyvateľstvom k snahe odtrhnúť sa od Indonézie.
Príslušníkov regionálnej militantnej skupiny Džamá islámíja usvedčili z bombových útokov na indonézskom dovolenkovom ostrove Bali, pri ktorých v roku 2002 zahynulo vyše 200 ľudí.
Napriek tomu Británia podľa svojho premiéra pokladá Indonéziu za "jednu z najstabilnejších, najotvorenejších demokracií v Ázii".
Cameron si však tiež vzal na mušku kritiky korupciu, ktorá stále sužuje Indonéziu, a autoritársku vládu, z ktorej sa krajina vymanila len pred 14 rokmi.
Zdroj: Reuters