Najšťastnejšími sú podľa správy OSN obyvatelia Škandinávie.
BRATISLAVA. Nájsť šťastie je zrejme ľahšie ako v minulosti. Postačí na to letenka do niektorej zo škandinávskych krajín.
Organizácia Spojených národov totiž vydala Správu o šťastí vo svete. Podľa nej sú ľudia najšťastnejší v Škandinávii, najviac v Dánsku.
Môžu za to hlavne priaznivé životné podmienky, ktoré zahŕňajú prvotriednu zdravotnú starostlivosť či vysoké príjmy.
Vzdelanie a služby u Fínov
Fíni sú údajne druhý najšťastnejší národ na svete.
„Fínsko môže byť považované za miesto s dobrými príležitosťami na to, aby bol človek šťastný. Bezplatné vzdelanie, zdravotná starostlivosť a sociálne služby poskytujú Fínom základné potreby bez ohľadu na finančný status,“ vysvetľuje pre SME Fínka Laura Huovinen.
Najvyššie z neseverských krajín sa prebojovalo Holandsko, ktoré v miere spokojnosti obyvateľov predbehlo Kanadu.
Kanada je pritom jedinou neeurópskou krajinou v prvej sedmičke. Podľa prieskumu sú jej obyvatelia najšťastnejší v provincii Quebec.
„Kanaďania majú najlepšie vyváženie pracovného a rodinného života,“ vysvetľuje pre kanadské rádio 660 News profesorka sociológie Norin Verbergová.
„Nemáme toľko ľudí, ktorí žijú v úplnej chudobe, ako je viditeľné na medzinárodnej úrovni.“
Ženy sú šťastnejšie
Slovensko sa umiestnilo na 55. mieste, predbehli nás Česi na 36. mieste. Najhoršie zo slovenských susedov sa umiestnili Maďari, ktorí obsadili až 106. miesto.
Nemecko ako jedna z najbohatších európskych krajín skončilo až na tridsiatom mieste, Japonsko napríklad až vo štvrtej desiatke. Na zozname 156 krajín sú na konci africké štáty vrátane Sierra Leone či Beninu.
Štúdia však našla niekoľko spoločných ukazovateľov blahobytu: bohaté krajiny sa zvyčajne majú lepšie, šťastnejší sú slušní ľudia a vo vyspelých krajinách sú šťastnejšie ženy ako muži.
Kanadská sociologička zhodnotila prieskum aj z politického hľadiska.
„Jeho cieľom je prinútiť vlády, aby zvážili najlepšie záujmy svojich občanov pri politických rozhodnutiach,“ dodala.