Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
Vladimir Putin vybudoval v Rusku svoju „zrelú demokraciu“. O mesiac bude prezidentom.
MOSKVA, PRAHA. Premiér Vladimir Putin v stredu hovoril oveľa dlhšie, než sľúbil, nasľuboval viac, než sa čakalo a svoje úspechy velebil viac, než si zaslúžili.
Predstúpil pred ruských poslancov naposledy v úlohe šéfa kabinetu. O mesiac sa už do Štátnej dumy vráti ako prezident.
Len úspechy
Putin dve hodiny vyčísľoval svoje úspechy, ktoré teraz povedú napríklad k zásadnému zvýšeniu priemerného veku Rusov: v roku 2018 sa musia dožívať priemerne 75 rokov, prikázal. Medzi ďalšie úlohy zaradil vytvorenie 25 miliónov pracovných miest, či do troch rokov spustenie projektu Euroázijský zväz.
Pritom Európska únia je pre Putina odstrašujúcim príkladom. „Štátny dlh v Európe je 90 percent,“ uviedol premiér.
Rusko podľa premiéra Putina už ekonomickú krízu prekonalo. „Rusko zápasilo s bezprecedentnou krízou, prvou v globálnom svete, oveľa nebezpečnejšou, ako bola tá v roku 1998. Bola to obrovská výzva pre celú krajinu. Ale nezlomili sme sa. Rusko krízu nielen prekonalo, ale urobili sme veľký krok dopredu. Sme silnejší než predtým,“ povedal.
Žiadne ekonomické problémy. Bokom ostala i opozícia, ktorá v minulých mesiacoch vyviedla do ulíc stotisíce ľudí s hlavným heslom Putin je zlodej. Podľa premiéra dramatické obdobie volieb sa skončilo a teraz je potrebné riadiť sa „logikou zrelej demokracie“. To znamená „spojiť všetky politické sily v mene rozkvetu Ruska“.
Opozícia odišla
Putin dal najavo poslancom svoju prevahu už tým, že prišiel o jedenásť minút neskôr. Na vine určite neboli výnimočné bezpečnostné opatrenia v okolí dumy.
Premiér nemôže vidieť jediného nespokojného občana. Tí sa snažili od rána demonštrovať, ale včas ich odstránili do policajných ciel.
Na parlamentnú opozíciu polícia nemohla, a tak sa strana Spravodlivé Rusko provokatívne pýtala Putina na jeho názor na voľby starostu v Astracháne, kde oficiálne zvíťazil provládny kandidát za Jednotné Rusko.
Opozičný kandidát Oleg Šein na protest proti sfalšovaným voľbám drží od 16. marca hladovku. „Prečo hladuje? A na súd sa pritom neobrátil,“ zhodnotil situáciu Putin a vyzval menšinu, aby sa podriadila väčšine. Opoziční poslanci v tej chvíli demonštratívne opustili sálu.
Putin nerušene pokračoval v rátaní úspechov: mnohé krajiny boli blízko strate svojej štátnosti, zato Rusko dosiahlo ziskový rozpočet. Na obežnej dráhe má viac družíc navigačného systému GLONASS než Európa, ktorá s Galileom zaostáva. Ruský automobilový priemysel rastie obrovským tempom.
Nie všetci v Rusku to tak vidia. „Rozpadnuté cesty, zrútené dediny, zanikajúca výroba, nefunkčné autá, to je realita,“ uviedol spisovateľ Alexander Prochanov.
Autor: Agentúra Epicentrum