Z Bruselu od našej spolupracovníčky Sone Mihálikovej
BRUSEL. Obyvatelia Bruselu museli počas Veľkej noci vyťahovať bicykle a štartovať autá. Hlavné mesto Belgicka zostalo totiž počas celých sviatkov bez mestskej hromadnej dopravy. Ani jedno metro, ani jeden autobus a žiadna električka počas troch dní.
Dôvodom bol neočakávaný štrajk vodičov a zamestnancov dopravného podniku. V sobotu ráno prestali všetci pracovať, keď sa dozvedeli, že ich kolega inšpektor sa stal obeťou agresívneho útočníka.
Neobvyklý incident
Iliaza Tahiraja (56) privolali po zrážke autobusu a automobilu, aby zapísal detaily a urobil fotografie. Na mieste ho brutálne napadol priateľ vodiča automobilu. Po rane do hlavy inšpektor upadol do kómy a po pár hodinách zomrel.
Tahiraj, pôvodom z Albánska, mal štyri deti. V dopravnom podniku pracoval takmer tridsať rokov.
Útočník, 28-ročný Alex van der Elst bol údajne pod vplyvom alkoholu. Tvrdí, že inšpektora nechcel usmrtiť. Kolegov obete však incident šokoval.
Vodiči autobusov, električiek a metra okamžite prestali pracovať. K radikálnemu kroku ich netradične povzbudilo samotné vedenie Dopravného podniku STIB.
„Nie je to len štrajk, ale vyjadrenie smútku všetkých kolegov, tento akt je vraždou,“ vyhlásil zástupca odborárov Bouazza Abdelhaq pre televíziu RTBF.
Stovky priateľov a kolegov obete pochodovali každý deň ulicami Bruselu. „Pasažieri sa môžu hnevať, ale tu ide aj o ich bezpečnosť,“ vyhlásili odborári.
Bruselčania bez auta či turisti sa museli spoľahnúť len na drahú taxi službu, lacnejšie bicykle alebo vyraziť do ulíc v teniskách.
„Zaplatil som si lístok do metra a potom ešte dva taxíky, celá cesta ma vyšla na 50 eur,“ rozčuľoval sa starší pán.
„Je hrozné, čo sa stalo, ale mohli nechať aspoň minimálny servis,“ tvrdili pre médiá bezradní turisti.
Posledná kvapka
Vodiči sa zaprisahali, že pracovať nezačnú, kým sa nestretnú s ministerkou vnútra a nedostanú konkrétne prísľuby znásobenia policajnej ochrany.
Pre dopravný podnik v Bruseli je to posledná kvapka. V roku 2010 počet deliktov na linkách narástol o trinásť percent. Zaznamenali takmer 200 fyzických útokov na zamestnancov.
„Máme toho dosť. To sa máme každé ráno pred odchodom do práce vyzbrojiť?“ rozčuľoval sa jeden zo zamestnancov.
Vlani metro stopli dva štrajky, prvý po bitke vodiča s pasažierom, druhý po útoku cestujúceho, ktorému privreli do dverí kočík s dieťaťom. Vodiči neváhali a metro sa zastavilo z minúty na minútu.
No štrajk ešte nikdy netrval tak dlho ako teraz a ešte nikdy nemal takú tragickú príčinu.
Autor: Z Bruselu od našej spolupracovníčky Sone Mihálikovej