Britský premiér navštívi Barmu po doplňujúcich parlamentných voľbách, v ktorých získala poslanecký mandát aj líderka opozície Su Ťij.
RANGÚN.
Cameron svojou cestou reaguje na nedávne uvoľnenie spoločenských a politických pomerov v ázijskej krajine, ktoré vyvrcholilo výsledkami aprílových doplňujúcich parlamentných volieb.
V nich laureátka Nobelovej ceny mieru Su Ťij získala poslanecký mandát. Cameron sa stane prvým významným európskym lídrom, ktorý navštívi Barmu za uplynulé desaťročia.
V novembri do izolovanej krajiny zavítala ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová a po viac ako 50 rokoch sa stala prvou šéfkou americkej diplomacie na návšteve Barmy.
Barma je bývalou britskou kolóniou, ktorá v roku 1948 získala nezávislosť. O 14 rokov neskôr však moc prevzala vojenská junta.
Vláda v roku 1989 zmenila britský názov Barma na Mjanmarsko, ktorý však odmietajú používať krajiny, ktoré s režimom nesúhlasia. Strana Su Ťij Národná liga za demokraciu vyhrala v roku 1990 voľby, junta ale ich výsledok ignorovala a na líderku strany a laureátku Nobelovej ceny mieru uvalila domáce väzenie.
Barma je pomerne rozľahlá krajina nachádzajúca sa na juhovýchodnom pobreží Indického oceánu a na severe susediacou s Čínou. Počet jej obyvateľov sa odhaduje na 60 miliónov.