Americký prezident chcel obvinených stíhať pred federálnym civilným súdom.
WASHINGTON.
Armáda má teraz 30 dní na to, aby pätici pred osobitným vojenským tribunálom oficiálne prečítali obžalobu. Obvinenia zahŕňajú terorizmus, únos lietadiel, konšpiráciu a vraždy, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na Pentagón.
Začiatok vlastného procesu je však ešte otázkou mesiacov.
Ústrednou postavou je popredný líder al-Káidy Chálid Šajch Muhammad, ktorý bol podľa vyšetrovania hlavným organizátorom útokov s takmer 3000 obeťami. Na americkú základňu na Kube ho previezli po jeho zajatí v Pakistane v roku 2003.
Americký prezident Barack Obama zastavil predchádzajúci proces pred vojenským tribunálom a obvinených chcel stíhať pred federálnym civilným súdom. Kongres však tento krok odmietol a vláda bola nútená premiestniť päticu späť na Guantánamo.
Pri útokoch z 11. septembra 2001 použili islamskí teroristi ako zbraň štyri unesené civilné lietadlá. S dvoma zničili obe veže Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku, pričom zahynulo viac ako 2700 ľudí.
S ďalším uneseným lietadlom vrazili do budovy Pentagónu, štvrté lietadlo po vzbure cestujúcich proti únoscom dopadlo na zem v štáte Pensylvánia.
Štvoricu Muhammadových komplicov tvoria:
Walíd bin Attaš - Jemenčan, ktorý údajne viedol výcvikový tábor al-Káidy v Afganistane;
Ramzí bin aš-Šíbh - Jemenčan, ktorý mal pomáhať pri hľadaní leteckých škôl pre teroristov;
Alí Abd al-Azíz Alí - obvinený z toho, že pomohol deviatim útočníkom dostať sa do USA a poslal im 120.000 dolárov na výdavky a letecký výcvik;
Mustafá Ahmad Hawsáwí - Saudskoarab, ktorý mal únoscom lietadiel pomáhať dostávať sa k peniazom, oblečeniu nosenému na Západe, cestovným šekom a kreditným kartám.