Islamistickí povstalci chcú pre ženy zaviesť povinné zahaľovanie sa.
BAMAKO. Islamistickí povstalci plánujú vyhlásiť šariát v historickom meste Timbuktu na severe Mali, ktoré obsadili v nedeľu. V stredu to uviedol vládny predstaviteľ a dvaja ďalší svedkovia.
Starosta Timbuktu Ousmane Halle povedal, že vodca povstaleckej skupiny Ansar Dine, Ijád Ag-Ghalí, v utorok požiadal o stretnutie s miestnymi imámmi. Na stretnutie oznámil, že čoskoro budú od žien požadovať, aby chodili zahalené.
Riaditeľ miestnej rozhlasovej stanice Kader Kalil, ktorého požiadali, aby o stretnutí informoval, rozhodnutie potvrdil. Kalil povedal, že Ag-Ghalí povedal, že usvedčeným zlodejom budú odtínať ruky a cudzoložníkov kameňovať na smrť.
Baptistický pastor Nock Ag Info Yattara povedal, že od obsadenia rebelmi z mesta ušlo 95 percent z troch stoviek tamojších kresťanov.
Timbuktu v roku 1988 zapísali do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva. Mesto, založené pred rokom 1100 n.l. moslimskými Tuarégmi, bolo po stáročia jednou z najdôležitejších križovatiek afrického obchodu.
V 14. storočí, keď bolo súčasťou ríše Mali, získalo mesto postavenie ekonomického a kultúrneho centra oblasti. Najväčšieho rozmachu dosiahlo v 15. a 16. storočí, kedy sa stalo najvýznamnejším centrom regiónu a prežívalo aj prudký kultúrny rozmach.
Mesto Timbuktu, ktoré má v súčasnosti asi 25.000 obyvateľov, leží na sever od oblúku rieky Niger.
Zdroj: AP
OSN vyzvala na ukončenie násilia v Mali
Bezpečnostná rada vyjadrila znepokojenie nad prítomnosťou al-Kájdy v Mali.
NEW YORK. Bezpečnostná rada OSN v stredu vyzvala na ukončenie násilností na severe Mali a na obnovenie ústavného poriadku po minulotýždňovom vojenskom puči.
Rada v prijatom vyhlásení vyjadrila znepokojenie nad prítomnosťou al-Kájdy v islamskom Máhrebe v Mali.
Mimoriadne zasadanie BR OSN o situácii v Mali iniciovalo Francúzsko. Znenie vyhlásenia, ktoré tiež vyzýva na návrat k civilnej vláde a prepustenie všetkých zadržaných, prečítala americká vyslankyňa pri OSN Susan Riceová.
Nové vojenské vedenie sa dostalo k moci prostredníctvom prevratu a bezprostredne po zosadení vlády pozastavilo platnosť ústavy a rozpustilo štátne inštitúcie.
Chunta tvrdí, že musela zakročiť pre neschopnosť vlády čeliť povstaniu Tuarégov na severe krajiny. Odkedy sa vojenská chunta po puči z 22. marca ujala moci, padla väčšina miest na severe do rúk povstaleckých Tuarégov a islamských militantov.
Timbuktu obsadili spoločne v nedeľu, no podľa svedkov islamisti napojení na al-Kájdu sa mesta zmocnili a vyhlásili v ňom platnosť prísneho práva šaría.
SITA