PRAHA, BRATISLAVA. Keď sa pred 70 rokmi postavili neďaleko cesty, po ktorej mal v otvorenom aute prejsť Reinhard Heydrich, mali jediný cieľ – zlikvidovať ho.
Nakoniec sa im to aj podarilo. Bolo to 27. mája 1942, keď Slovák Jozef Gabčík a Čech Jan Kubiš zranili ríšskeho protektora, ktorý na následky atentátu o niekoľko dní zomrel.
História cez koncentrák
Česi si chcú túto udalosť pripomenúť netradične.
Na Karlovom námestí v Prahe má pri príležitosti výročia Operácie Anthropoid vyrásť model koncentračného tábora. Ten má ľuďom priblížiť nielen osudy dvoch parašutistov, ale aj českých rodín, ktoré Nemci pre atentát zabili.
Za ostnatým drôtom vyrastú repliky drevených budov, ktoré možno vidieť len v Osvienčime alebo Mauthausene. Vrátane strážnych veží, kde umiestnia príbehy nacistických pohlavárov.
Za plotom s ostnatými drôtmi budú cez amplióny znieť archívne záznamy.
„Audiozáznamy spomienok obetí budú znieť v barakoch lágra a budú sa miešať s vidieckym archívom vysielania protektorátneho propagandistického rozhlasu,“ povedal pre český server iDNES.cz Mikuláš Kroupa, riaditeľ združenia Post Bellum, ktorý model tábora na Karlovom námestí postaví.
Uctia si obete
Súčasťou modelu, ktorý bude na Karlovom námestí od 16. mája do 19. júna, budú aj fotografie, premietacia sála či pohrebisko. Vyrastie tam aj miestnosť, kde budú môcť návštevníci zapáliť na pamiatku obetí sviečku.
„Tento multimediálny objekt s množstvom projekcií vyrozpráva príbehy sedemdesiatich osobností, ktoré obdobie heydrichiády prežili, ale aj sedemdesiatich rodín či odbojárov, ktorých v tomto období umučili, povedala pre iDNES.cz Tereza Šplíchalová z Post Bellum.