MOSKVA, PRAHA. Dievčatá z ruskej punkovej skupiny Pussy Riot zaradila renomovaná medzinárodná organizácia Amnesty International do kategórie „väzni svedomia“.
Pritom predstavitelia organizácie uznávajú, že dievčatá sa tým, že koncom februára tancovali na oltári pravoslávneho Chrámu Krista Spasiteľa v Moskve a spievali modlitbu Bohorodička, zbav nás Putina, dopustili chuligánstva a svojím činom urazili pravoslávnych veriacich.
Politicky motivovaný trest
„Napriek tomu také surové opatrenie, uvalenie väzby, je neopodstatnene tvrdou reakciou na mierne, i keď pre mnohých urážajúce vyjadrenie politického presvedčenia,“ povedal pre médiá šéf ruského oddelenia Amnesty International Sergej Nikitin.
Neprimeraný trest dievčat je podľa neho politicky motivovaný. Preto Nikitin nemá problém nazvať pankáčky väzňami svedomia.
K rešpektovanej medzinárodnej inštitúcii sa pridali ruskí obrancovia ľudských práv, ktorí vyzvali súd oslobodiť matky malých detí Mariu Aljochinovu, Nadeždu Tolikonnikovu a Jekaterinu Samucevič.
Všetkým trom hrozí sedemročný trest odňatia slobody.
Ruská verejnosť je rozdelená. Dokonca i niektorí opoziční aktivisti pokladajú čin Pussy Riot za nevhodný a urážlivý.
Devalvácia morálneho statusu
„Amnesty stráca autoritu,“ komentoval rozhodnutie organizácie právnik Vladislav Grib, člen Občianskej snemovne.
Podľa neho patria medzi väzňov svedomia skutočné osobnosti, ako bol akademik Sacharov a iní sovietski disidenti.
I veľmi liberálny pravoslávny misionár a publicista Andrej Kurajev, ktorý pôvodne žiadal prepustiť Pussy Riot, rozhodnutie Amnesty kritizoval: „Ide o značnú devalváciu mravného statusu tých, ktorí majú právo tento vysoký titul udeľovať,“ vyhlásil.