Agentúrnu správu sme nahradili o autorský text v piatok o 16:15
TEL AVIV. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru a nemecký spisovateľ Günter Grass napísal, že jadrová mocnosť Izrael ohrozuje krehký svetový mier. Urobil to v básni s názvom Čo treba povedať a publikoval ju vo viacerých svetových novinách.
Nielen v Izraeli prevládol názor, že Grass, ktorý ako 16- ročný chlapec dobrovoľne vstúpil do nacistických jednotiek SS, mal radšej mlčať.
Kritika a podporné emaily
Báseň 84-ročného autora, ktorý mal napriek svojej dlho utajovanej minulosti imidž muža, ktorý otvorene opisoval nemecké morálne zlyhania, je podľa literárnych kritikov skôr škandalózna ako literárne hodnotná.
Vyjadroval sa k nej už izraelský premiér, židovské organizácie, nemeckí politici aj Grassovi kolegovia.
Grass však v nemeckej televízii povedal, že dostáva plno podporných emailov a že médiá ho nepochopili. On vraj len prelomil tabu, keď Izrael označil za jadrový štát, čo sa vraj v Nemecku nepatrí. Izrael nepotvrdil ani nevyvrátil, že má jadrový arzenál.
Izrael nie je Irán
Nemecký kresťanskodemokratický politik Ruprecht Polenz povedal, že Grass je zaiste veľký spisovateľ, „ale vždy mal problém vyjadrovať sa k politike a takmer vždy ju chápe nesprávne.“
Židovskí a izraelskí lídri boli ostrejší a Grassovi vyčítali okrem nacistickej minulosti aj to, že dáva na jednu úroveň Irán, ktorý otvorene volá po zničení Izraela, podporuje svetový terorizmus a perzekvuje náboženské či sexuálne menšiny.
Grass si myslí, že iránsky prezident Ahmadínedžád len „trepe“, keď hovorí, že jeho krajina má jadrový program a že Izrael môže jedným útokom „vyhladiť“ iránsky národ. O vyhladení židovského štátu pritom hovorí Irán.
Komentátori sa zhodujú, že Grass to prehnal a jeho reči o tom, že dostáva za svoje názory podporu, to ešte zhoršujú.
„Ak niekto slúžil v organizácii, ktorá sa pokúšala, a takmer sa jej to podarilo, vyhladiť Židov z povrchu zemského, mal by si svoje názory o židovských zbraniach nechať pre seba.... Nie je len obyčajným chlapcom, čo sa narodil v 20. rokoch na pobreží Baltiku. Urobil niečo, čo ho poškvrnilo. Naveky,“ napísal o Grassovi izraelský ľavicovo-liberálny denník Haarec.