Mormóni vedia, koho budú voliť za prezidenta. Republikánovi Romneymu však mnohí nedajú hlas pre vieru, ale pre ekonomiku.
Richard Floyd má vo svojom dome v Memphise zásoby jedla aj vody na celý rok pre šesť osôb. To pre prípad, že by došlo k prírodnej katastrofe. Nepije alkohol, ale ani kávu či čaj.
A podobne ako väčšina mormónov, ak nenastane v republikánskych primárkach žiadny prelom, v novembri bude voliť za amerického prezidenta Mitta Romneyho.
Prvého mormóna, ktorý má reálnu šancu nasťahovať sa do Bieleho domu.
Napriek prehrám v konzervatívnych južanských štátoch, ktoré volili radšej katolíka Ricka Santoruma, má bývalý guvernér Massachusetts stále bližšie k víťazstvu v republikánskych primárkach.
Mormón za prezidenta
A to aj napriek tomu, že Mormóni nemajú medzi niektorými Američanmi najlepšiu povesť.
„Kristova cirkev svätých posledných dní vyše 30 percent americkej populácie nepovažuje za kresťanov, mnohí ju vidia ako sektu,“ hovorí expert na náboženstvo Gregory Smith z Pew Research Center.
„Viac ako jeho viera však konzervatívnym voličom prekážala nestálosť Romneyho v kľúčových témach ako potraty či zdravotné poistenie. Keď však Romney vyhrá primárky, republikáni budú radšej voliť jeho ako Obamu,“ dodáva Smith.
Podľa prieskumu Pew Research Center je vyše polovica mormónov presvedčená, že krajina je pripravená na prezidenta mormóna.
Väčšina Mormónov má bližšie k Republikánskej strane, ktorej členom je aj biskup Richard Floyd. Prekvapivo však nechce Mitta Romneyho voliť pre vieru.
Prekáža im deficit
„Je to o ekonomike. Nemôžeme už viesť krajinu s takým veľkým deficitom, mala by sa vrátiť politika fiškálnej zodpovednosti,“ rozpráva biskup Floyd.
Väčšina republikánov to vidí podobne. Agentúra Reuters predpovedala Romneymu víťazstvo vo včerajších primárkach v štátoch Wisconsine, Marylande i v hlavnom meste.
„Na 80 percent má Mitt Romney isté víťazstvo v primárkach a aj preto sa už začína sústreďovať viac na súboj proti prezidentovi Obamovi,“ vraví profesor Jeremy D. Mayer z univerzity Georgea Masona vo Washingtone. Hlavný súboj môže byť podľa neho veľmi tesný.
„Keď sa však dramaticky nezhorší ekonomická situácia, tipujem skôr Obamu,“ dodáva profesor. Gallupov posledný prieskum dáva Obamovi 9percentný náskok najmä vďaka výraznej podpore medzi ženami.
Dobrý deň, som Romney
Jaron Budger by, samozrejme, v Bielom dome radšej videl Romneyho. Presne ako poznáme mormónov na Slovensku, je oblečený v saku s menovkou.
Oblek si však onedlho po dvoch rokoch misionárstva v Arkansase vyzlečie a vráti sa domov do Utahu, kde žije najviac z vyše šiestich miliónov mormónov v Spojených štátoch.
„Už sa teším, ako si zapnem televíziu a pozriem si kampaň, vlastne ani neviem, prečo by som mal voliť Romneyho,“ rozpráva 21-ročný Budger.
Ako misionár si nemohol zapnúť televíziu, ale ani podať ruku dievčaťu.
Rovnakú skúsenosť má za sebou aj republikánsky favorit na prezidenta. „Dobrý deň, volám sa Mitt Romney,“ oslovoval Francúzov ako misionár v 60. rokoch. Teraz chce osloviť väčšinu Američanov.