TEL AVIV. Je to stáročná technika a stále funguje. Pomáha väzňom a udržuje ich zápas pri živote i v pozornosti médií. Urobila to aj 30-ročná Palestínčanka Hana Šalábiová.
Členka Islamského džihádu ukončila 43-dňovú hladovku v izraelskej väznici a súhlasila, že odíde do exilu. Šalábiová je jednou z tvárí hladovkového hnutia, ktoré sa rozmohlo medzi palestínskymi väzňami.
Tri roky bez rodiny
V prípade palestínskych väzňov v Izraeli je to o to ľahšie, že nielen ľudskoprávne organizácie, ale aj spojenci židovský štát kritizujú za tzv. administratívne zadržanie.
To umožňuje držať väzňa bez obvinenia a bez súdu v cele aj pol roka. Izrael sa bráni, že je to nevyhnutné, aby mohol chrániť svojich informátorov.
Šalábiová je zo západného brehu, deportovali ju do Gazy, kde bude musieť žiť tri roky. Cestovanie zo západného brehu do Gazy je takmer nemožné, a tak bude dlhý čas bez rodiny.
Šalábiová, ktorá podľa Izraela plánovala teroristický útok, nesedela vo väznici prvýkrát. Len na jeseň minulého roka bola v skupine väzňov, ktorých vymenili za izraelského vojaka Gilada Šalita.
Jej právnik hovorí, že je nevinná a že ju mučili.
Symbol pre ostatných
Spolu so Šalábiovou drží hladovku ešte viac ako 30 väzňov. Inšpiroval ich Chadír Adnan z Islamského džihádu. Ten vydržal nejesť 66 dní a presadil si skrátenie pobytu vo väzení o pár mesiacov.
Hladujúci väzni predstavujú pre Izrael problém. Mnohých zadržiavajú za sporných okolností, nútené podávanie jedla je podľa humanitárnych organizácií v rozpore s medzinárodným právom.
Hladovkári sú navyše symbolom, ktorý mnohých inšpiruje.
Izrael má dilemu, ktorú potom rieši tak, ako v Šalábiovej prípade. Tú na priechode do Gazy čakali sympatizanti a ona napriek zlému zdravotnému stavu nezabudla sľúbiť, že bude v boji pokračovať.