Japonsko už uvalilo sankcie na KĽDR, keď v roku 2006 testovala jadrové zariadenia.
TOKIO.
Japonsko najprv uvalilo sankcie na KĽDR (Kórejskú ľudovodemokratickú republiku) v roku 2006, keď testovala jadrové zariadenie a balistické strely, a odvtedy ich každý rok predlžuje.
"Rozhodli sme sa predĺžiť platnosť opatrenia, ktoré zakazuje lodiam Severnej Kórey kotviť v japonských prístavoch, a takisto ďalšieho opatrenia, ktoré zakazuje dovoz a vývoz so Severnou Kóreou," informoval novinárov vedúci úradu japonskej vlády Osamu Fudžimura.
Vzťahy Japonska so Severnou Kóreou sú už dlho napäté kvôli trpkosti, ktorú zanechala japonská okupácia Kórejského polostrova v rokoch 1910-45, ďalej kvôli obavám Japonska zo severokórejských raketových a jadrových programov a kvôli hnevu nad únosmi japonských občanov severokórejskými agentmi pred niekoľkými desaťročiami.
Severná Kórea, ktorá už je terčom medzinárodných sankcií, vyhlásila, že posiela do vesmíru iba meteorologickú družicu, ale Južná Kórea a Spojené štáty tvrdia, že ide o maskovanú skúšku balistickej strely.
Toto odpálenie bude viesť iba k ďalšej izolácii chudobnej Severnej Kórey, ktorá musí dokázať svoju úprimnosť, ak sa majú znovu začať často prerušované šesťstranné rokovania o odzbrojení, vyhlásil nedávno americký prezident Barack Obama.
Slovensko vyzýva KĽDR, aby upustila od testu
SR so znepokojením prijala oznámenie KĽDR o jej plánoch vypustiť budúci mesiac raketu nesúcu satelit.
Uskutočnenie takéhoto štartu rakety by išlo proti medzinárodným záväzkom a povinnostiam KĽDR, vrátane rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 1874 (2009), ktorá uložila krajine zastaviť jej balistický raketový program a obnoviť jej záväzky k moratóriu na vypúšťanie rakiet.
SR je znepokojená, že vypustenie satelitnej rakety KĽDR by mohlo viesť k neželanému vyostreniu napätia v regióne a takýmto spôsobom zmariť budúci potenciál na obnovenie šesťstranných rozhovorov o jadrovej otázke na Kórejskom polostrove.
SR vyzýva KĽDR, aby upustila od plánovaného štartu rakety.
MZV SR