Zasa máme „zlú náladu“. Termín pripisovaný bývalému prezidentovi Havlovi označuje všeobecné rozladenie a otrávenosť pomerov.
Podľa denníka MF Dnes „zlá nálada v Česku zrejme dosiahla rozmery, ktoré za dvadsať rokov nemajú obdoby“.
Noviny oslovili sto úspešných ľudí rôznych profesií (lekárov, podnikateľov či vedcov) s otázkou či vláda vládne dobre. Tri štvrtiny odpovedali, že nie. Denník to dáva do súvislosti s protivládnymi protestmi a demonštráciami.
To nie my, to oni
Čo s tým? „Zlá nálada“ je tým najhlúpejším riešením. Je to stav, ktorý spoločnosť paralyzuje. Vedie k tomu, že vnútorne „delegujeme“ svoj pocit šťastia na niekoho ďalšieho, v tomto prípade politiku a vládu.
Všetko mizerné v živote zavinili „oni“, nie „my“.
Samozrejme, je to ilúzia. Vláda ovplyvňuje naše životy oveľa menej, než si myslíme. Nenávisť k arogantným politikom či podnikateľom je len placebom našej vlastnej neschopnosti, niekedy i pohodlnosti.
V posledných dňoch som počul varovania, že ľudia sú takí nahnevaní, že už najbližšie vyjdú do ulíc. Môže sa to stať. Je možné zvrhnúť dnešný režim, ale mali by sme si uvedomiť, že lepší neexistuje.
Osobne nevidím riešenie v demontáži systému ani v zakladaní nových „nádejných“ strán. Máme tu niekoľko relatívne silných, ale so skompromitovaným vedením a slabou členskou základňou.
Nemajú sa prečo čudovať
Keby sa všetci tí schopní a bystrí nahnevaní ľudia začali v nich angažovať, bola by to tá najlepšia forma politickej renovácie.
Našiel som v knižke starých článkov Karla Kryla veľmi výstižný citát gréckeho filozofa Platóna: „Tí, ktorí sú veľmi bystrí na to, aby sa angažovali v politike, budú potrestaní, že im budú vládnuť tí hlúpejší.“
Nemali by sa potom čudovať ani zlej nálade.