BRUSEL, BRATISLAVA. Aby prístup k vode nikdy nebol sprivatizovaný. Aby sa dalo voliť v krajine, kde máte trvalý pobyt.
Prvé občianske iniciatívy, ktoré si trúfajú nazbierať milión podpisov, aby sa nimi musela zaoberať Európska komisia, sú už na ceste.
Zavádza ich Lisabonská zmluva, ktorá chce byrokratickú úniu viac zatraktívniť bežným ľuďom.
Od nedele sa prvýkrát môže na Brusel obrátiť milión občanov z aspoň štvrtiny členských štátov Európskej únie a prinútiť ho tak, aby navrhol legislatívu podľa ich predstáv.
Jedny z prvých iniciatív budú za sobáše homosexuálov a zachovanie slobodného internetu.
Môžu si aj protirečiť
Fakty
Iniciatíva
Milión podpisov zo siedmich krajín môžu za rok nazbierať občania, nie organizácie.
Môžu byť o životnom prostredí, poľnohospodárstve, doprave, zdraví.
Nemôžu byť proti hodnotám únie a musia byť v právomoci Európskej komisie.
Na tejto stránke zistíte viac.
Podpisy môžu zbierať občania, nie organizácie, a vyjadrovať sa môžu k témam ako životné prostredie, ochrana zvierat či doprava.
Po registrácii iniciatív majú na zbieranie podpisov maximálne rok.
Keď komisia iniciatívu dostane, musí na ňu odpovedať do troch mesiacov. Musí sa s organizátormi stretnúť a tí predstúpia aj pred Európsky parlament.
„Stáva sa, že návrh komisie dlho leží na stole v europarlamente alebo v Rade Európskej únie pre rozpory. Ak by s ním však prišli občania, nemôžu to v týchto inštitúciách prehliadnuť,“ hovorí slovenský eurokomisár pre administratívu Maroš Šefčovič, ktorý má iniciatívu na starosti.
Komisia je podľa neho pripravená aj na to, že bude dostávať iniciatívy, ktoré si budú protirečiť. Konečné slovo bude mať komisia.
„Môže sa stať, že milión občanov bude za, ale 499 miliónov proti. Európska komisia bude musieť rozhodnúť, ktorá iniciatíva je v európskom záujme a budeme to musieť podrobne vysvetliť,“ hovorí.
Slovenské organizácie sú opatrné. Z tých, ktoré sme oslovili, sa zatiaľ žiadna nechystá zapojiť. Viaceré sú ochotné pridať sa k iniciatívam zo zahraničia.
Riaditeľ slovenskej kancelárie Greenpeace Juraj Rizman sa o iniciatívu zaujímal na vláde ako člen výboru pre mimovládne organizácie.
„Bol som jediný, kto sa na ňu pýtal. Viacerí ma potom kontaktovali, že o nej nevedeli,“ hovorí. Podľa Rizmana by bolo zaujímavé použiť ju v oblasti energetiky, klímy či ochrany vôd.
Trochu skeptickí
Projektový manažér pre humanitárnu pomoc a rozvojovú spoluprácu organizácie Človek v ohrození Tomáš Bokor hovorí, že občianska iniciatíva má podľa neho nezáväzný charakter a má menšiu váhu ako referendum.
„Sme trochu skeptickí,“ dodáva Bokor. Slovensko ako malá krajina potrebuje na účasť v iniciatíve 9750 podpisov.
Experti aj predseda europarlamentu krotia nadšenie. „Existuje nebezpečenstvo, že vzbudí očakávania, ktoré nemožno splniť,“ hovorí pre Reuters analytik Centra pre štúdium európskych politík Marco Incerti.
Istí si ňou nie sú ani politici. Bývalá bulharská eurokomisárka Meglena Kunevová pre EUobserver povedala, že v súkromí o nej vyjadrujú pochybnosti.