Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
RANGÚN, BRATISLAVA. „Tak som sa tešil na voľby, že som celú noc nespal,“ povedal v nedeľu pre BBC roľník Thaung Njant. Hneď po úsvite išiel do volebnej miestnosti a bol jedným z prvých, ktorí dali svoj hlas barmskej opozičnej ikone Aun Schan Su Ťij.
Aj vďaka tomuto hlasu sa držiteľka Nobelovej ceny za mier dostala do parlamentu. Vo volebnom obvode mesta Kawhmu kúsok od metropoly Rangún porazila dvoch protikandidátov.
Získala tak poslanecké kreslo, ktoré sa uvoľnilo po tom, ako ľudia junty prešli z parlamentu do exekutívy.
Fakty
Voľby v Barme
- Voľby sa konali v roku 2010. Drvivú väčšinu získala strana podporovaná armádou a aktívni vojaci.
- Národná liga za demokraciu vtedy voľby bojkotovala. Su Ťij bola vo väzení.
- V nedeľu sa volilo 45 zo 664 miest uvoľnených po poslancoch, ktorí odišli do exekutívy.
Milovaná madam Su
V nedeľu sa bojovalo len o 45 kresiel zo 664 miest v parlamente, ale aj tak išlo o prelomové voľby. Prvýkrát totiž kandidovala aj Su Ťij, ktorá bola v pôvodnom termíne volieb na jeseň 2010 ešte v domácom väzení.
Thaung Njant vtedy ani nevolil. „Žiadny kandidát sa mi nepáčil. Ale teraz tu máme madam Su, ktorú všetci milujeme a podporujeme,“ vyjadril pocity mnohých Barmčanov, pre ktorých je Su Ťij nielen bojovníčkou za ľudské práva, ale najmä nádejou na lepšiu budúcnosť.
Prezidentka Su Ťij?
Barma je síce krajina bohatá na suroviny, no veľmi málo rozvinutá. Junta desaťročia investovala najmä do armády, pričom napríklad v Kawhmu je len málo vyasfaltovaných ciest a elektrina je len z generátorov.
Aj na toto chcela Su Ťij upozorniť, keď si na kandidatúru vybrala túto oblasť. Teraz bude v parlamente stáť proti obrovskej presile bývalých a súčasných vojakov, ale to sa môže zmeniť po ďalších voľbách v roku 2015.
Členovia jej Národnej ligy za demokraciu hovoria, že Su Ťij by sa vtedy mohla stať prezidentkou.