LONDÝN. Stovky známych objektov po celom svete, od berlínskej Brandenburskej brány až po Veľký čínsky múr, zhasli v sobotu večer všetky svetlá v rámci Hodiny Zeme.
Akcia, konajúca sa každoročne poslednú marcovú sobotu v snahe upozorniť na klimatické zmeny, vznikla v roku 2007 ako miestny happening v austrálskom Sydney.
Podobne ako počas prechádzajúcich ročníkov, aj tento rok v Sydney vypli svetlá dvoch známych ikon mesta - Opery a Prístavného mostu.
O dve hodiny skôr ako v Sydney zhasli svetlá na Novom Zélande, televízna veža Sky Tower v Aucklande a budovy parlamentu vo Wellingtone.
Nasledovala ju telekomunikačná veža Tókjó tawá v Tokiu a budovy neďaleko prístavu Victoria v Hong Kongu. Všetky svetlá zhasínajú vždy o 20.30 h miestneho času.
V Berlíne zapálili pred Brandenburskou bránou 5 000 sviečok pred tým, než predstavitelia mesta vypli osvetlenie objektu.
Svetlá takisto pohasli v Paríži na viac než 230 slávnych historických pamiatkach, vrátane katedrály Notre Dame, Víťazného oblúku námestia Étoile či fontánach a mostoch na rieke Seina. Jedinou výnimkou je Eiffelová veža, ktorá z "bezpečnostných dôvodov" vypla svetlá iba na päť minút.
K iniciatíve sa takisto pripojil londýnsky Buckinghamský palác, Hodinová veža Westminsterského paláca, Katedrála svätého Pavla a zdvíhací most Tower Bridge.
Svetlá pohasli takisto vo Švédsku, Rusku, Spojených štátoch, ale i v Líbyí, Alžírsku či Francúzskej Guiney.
Svetový fond na ochranu prírody (WWF), ktorý Hodinu Zeme organizuje, informoval, že počet účastníckych krajín a území vzrástol tento rok na 147 z minuloročných 135.
"Globálne otepľovanie je veľký problém," povedal Rudy Ko z taiwanskej environmentálnej organizácie Society of Wilderness. "Všetci môžu prispieť k zníženiu jeho následkov vypnutím svetiel."
Ko dodal, že deti by mali apelovať na svojich rodičov, aby "zhasli svetlá, vyšli von do parkov, zašportovali si a užili si prítomnosť rodiny namiesto pozerania televízie či hrania počítačových hier".