Deň pôdy je spomienkou na rok 1976. Izraelská vláda plánovala zhabať arabskú pôdu, čo vyvolalo masové protesty.
JERUZALEM. Mladíka v palestínskom pásme Gazy zabili a ďalších 200 osôb zranili počas násilných zrážok, ktoré vypukli medzi izraelskými bezpečnostnými silami a rozhnevanými palestínskymi demonštrantami pri príležitosti Dňa pôdy.
Palestínskeho mladíka zabili na hraničnom priechode Erez na severnom konci pásma Gazy, informovala priamo z miesta novinárka anglického vysielania televízie Russia Today.
Palestínskeho zákonodarcu Mustafu Barghútího museli urýchlene odviezť do nemocnice, pretože ho na kontrolnom stanovišti Kalandíjá na západnom brehu Jordánu zasiahol do hlavy granát so slzotvorným plynom.
Len v samotnej Kalandíji utrpelo zranenia vyše 200 ľudí, vrátane 85 osôb, ktoré zasiahli gumové projektily. Oznámil to Červený kríž.
Sanitky uháňali na miesto násilností a naspäť do nemocníc. Palestínska mládež pritom ďalej hádzala kamene do izraelských vojakov a policajtov.
Keďže počet ranených stúpal, pri Ereze postavili poľnú nemocnicu, uviedli miestni obyvatelia.
Vodné delá a gumové projektily
Napäté vyčkávanie medzi izraelskou armádou a Palestínčanmi nastalo na rôznych kontrolných stanovištiach, pričom poriadkové sily občas vypálili na protestujúcich granáty so slzotvorným plynom.
Izraelské sily použili aj vodné delá a gumové projektily na rozohnanie davu. Podľa niektorých správ použili Izraelčania ostrú muníciu.
Izraelským bezpečnostným silám priebežne používajú i ďalšie druhy nebojových zásahových prostriedkov - vrátane "zariadení skunk", ktoré rozprašujú odporne páchnucu tekutinu, alebo prístroje, ktoré vysielajú zvuk s vysokou frekvenciou.
Pri izraelsko-jordánskych hraniciach sa medzitým zhromaždilo približne 20-tisíc protestujúcich. Davy ľudí sa zišli tiež pri izraelsko-libanonských hraniciach.
Libanonská armáda reagovala posilnením svojich počtov v pohraničnej oblasti. Správy o zraneniach alebo zrážkach na týchto miestach zatiaľ nie sú k dispozícii.
Deň pôdy je spomienkou na udalosti z 30. marca 1976, kedy došlo k masovým demonštráciám Palestínčanov.
Tieto protesty, vyvolané plánmi Izraelčanov zhabať celé pásy pôdy v oblasti Galiley (na severe Izraela), si vyžiadali životy šiestich Palestínčanov, ktorých zastrelili vojaci a policajti.
Arabi tvoria približne 20 percent celkového obyvateľstva Izraela a často sa sťažujú na diskrimináciu.
Svet chystá protesty solidarity
Predchádzajúce Dni pôdy prebiehali zväčša pokojne, ale Izrael sa tento rok rozhodol posilniť svoje bezpečnostné zložky.
Vlani v máji a júni totiž došlo pri libanonských a sýrskych hraniciach ku krvavým zrážkam, ktoré zastihli armádu nepripravenú.
Palestínski organizátori vyzvali na pokojné piatkové zhromaždenia proti "politike a praktikám rasistického sionistického štátu". Oznámili tiež , že protesty solidarity sú plánované približne v 80 krajinách.
"Keď sa davy ľudí z 80 krajín pohnú k Jeruzalemu, vyšlú silný odkaz izraelským okupantom, že nikto sa nemôže zmieriť s tým, čo robia v Jeruzaleme," povedal Ismáíl Haníja, vodca islamského zoskupenia Hamas v Gaze.
Zdroj: rt.com, Reuters