Hamburg 15. augusta (TASR) - Spoločná európska mena euro musela prejsť už viacerými skúškami a zdá sa, že toto obdobie sa stále neskončilo. Lekári z univerzity v Mníchove si zobrali tentoraz pod drobnohľad euromince v žalúdkoch detí, informuje najnovšie vydanie nemeckého spravodajského magazínu Der Spiegel.
Experti vychádzali zo známej skutočnosti - malé deti na svojich objaviteľských cestách po okolí siahajú aj po minciach a tieto nezriedka končia v ich tráviacom trakte. Štatistiky ukázali, že 80 percent všetkých predmetov, ktoré neskôr objavia detskí lekári na röntgenových snímkach, tvoria práve kovové peniaze.
Testy, ktoré sa robili v mníchovskej Detskej univerzitnej nemocnici, však dokázali, že euromince prakticky nereagujú na kyselinu žalúdočnú. Rodičia nemusia mať obavy, pokiaľ prehltnutá minca zostane v tráviacom trakte dieťaťa aj dlhšiu dobu: kovové eurá v nezvyčajnom prostredí nehrdzavejú a nevylučujú ani nijaké jedovaté látky, tvrdí týždenník s odvolaním sa na závery odbornej štúdie.
Jeden z autorov záverečnej správy, pediater Oliver Muensterer však upozorňuje, že rodičia majú ísť s dieťaťom, ktoré prehltlo kovový peniaz, k lekárovi za každých okolností. Treba totiž zistiť, či minca neuviazla napríklad v pažeráku.
Pokiaľ však dieťa prehltne centovú mincu z USA, radia mníchovskí lekári navštíviť pediatra čo najskôr a vybrať peniaz endoskopom. Americký cent má totiž ostré hrany a v žalúdku produkuje jedovatý chlorid zinočnatý, uzatvára Der Spiegel.