Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. O titul prišiel, no funkcie sa nevzdá. Maďarský prezident Pál Schmitt v piatok napriek tlaku médií a časti verejnosti odmietol odstúpiť pre kopírovanie vo svojej dizertačnej práci.
Senát Semmelweisovej univezity v Budapešti mu vo štvrtok pre plagiát odobral doktorský titul. Opozícia, médiá a časť verejnosti naňho v piatok celý deň stupňovali tlak, aby odstúpil. Na Maďarsko sa upierali zraky médií z celého sveta.
Schmitt v piatok, deň po odobratí titulu, najskôr zrušil oficiálny program. Neskôr jeho úrad oznámil, že vystúpi večer na všetkých kanáloch verejnoprávnej televízie.
„Medzi dizertáciou a mojou funkciou nie je žiadna súvislosť. Moju prácu vtedy všetci chválili,“ obhajoval sa pred kamerami. Sľúbil, že napíše novú dizertačnú prácu.
Radili mu meniť doklady
Médiá v januári zistili, že veľká časť dizertačnej práce prezidenta, ktorý získal dve zlaté olympijské medaily v šerme, je len prekladom štúdie bulharského historika športu. Prezident obvinenia odmietal. Podľa denníka BLIKK sa odvtedy vyhýba verejnosti a novinárom.
Novinári si pri čakaní na rozhodnutie zo Schmitta uťahovali, napríklad zverejnením praktických rád, čo robiť, keď človek príde o titul. Radili mu, koľko stojí výmena dokladov, či na ktorom úrade sú najmenšie rady.
Politológ László Kéri po rozhodnutí senátu pre televíziu ATV povedal, že to, či prezident odstúpi, nezávisí od neho, ale od premiéra Viktora Orbána. Podobne sa pre médiá anonymne vyjadrovali aj ľudia blízki vláde.
Schmitt je vládnemu Fideszu lojálny a bez výhrad podpisuje zákony z jeho dielne vrátane kontroverznej ústavy.
Podľa portálu Index o tom, že Schmitt večer neoznámi odstúpenie, rozhodla porada u Orbána už v piatok predpoludním.
Najnepopulárnejší
Prezidentova popularita sa v januári podľa agentúry Medián prepadla na najnižšiu úroveň od augusta 2010, odkedy je v úrade – 35 percent. Najvyššiu podporu mal asi 50 percent.
Maďari majú prezidentov v úcte a väčšinou sú veľmi obľúbení. Podľa portálu hvg.hu, žiaden z predchádzajúcich prezidentov nemal podporu nižšiu ako 50 percent.
Schmitt je tak suverénne najnepopulárnejší maďarský prezident po páde komunizmu.
Vždy poslušný Schmitt
Orbán sa obáva, že by Schmittov nástupca už nebol rovnako servilný.
TBUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Pál Schmitt sa prezidentom nestal preto, lebo bol úspešný športovec, ovláda jazyky a vie kultivovane vystupovať na verejnosti.
Premiéra Viktora Orbána zaujal inou schopnosťou: za kariéru a slušné živobytie vždy bez výhrad slúžiť akémukoľvek režimu.
Aj keď Schmittov oficiálny životopis obsahuje podľa historika Krisztiána Ungváryho záhadné biele miesta, je z neho jasné, že úspešnú funkcionársku kariéru začal už za komunistického režimu.
V rokoch 1976 a 1981 bol zástupcom riaditeľa známeho budapeštianskeho hotelu Astoria, ktorý bol ako obľúbený cieľ západných návštevníkov významným zdrojom informácii komunistickej tajnej služby. Ďalšie dva roky riadil najväčšie budapeštianske športové zariadenie Népstadion.
Od roku 1983 zastupoval Maďarsko v Medzinárodnom olympijskom výbore. Bol jeho podpredsedom v čase najväčších korupčných kauz otriasajúcich olympijským hnutím.
Zároveň doma vo funkcii na úrovni štátneho tajomníka riadil socialistický šport.
Po páde komunizmu bol veľvyslancom. Snažil sa vstúpiť i do domácej politiky. V roku 1998 sa ponúkol postkomunistickým socialistom, že by za nich kandidoval na primátora Budapešti.
Keď ho nechceli, v roku 2002 už neúspešne kandidoval za Orbánov konzervatívny Fidesz. O rok neskôr vstúpil do strany, stal sa jej podpredsedom a v roku 2004 jej europoslancom.
Ako prezident Schmitt vynikal najmá rýchlosťou, s akou podpisoval akýkoľvek kontroverzný zákon a neochvejnou verejnou podporou Orbánovej vlády.
Vďaka tomu sa stal pre premiéra naozaj nenahraditeľným a dnes mu stojí dokonca aj zato, aby Schmitta v úrade podporil i napriek dokázanému plagiátu.
Peter Morvay