Mali je nepriamou obeťou konfliktu v Líbyi, odkiaľ sa do krajiny dostali zbrane, ktoré podporili regionálne povstanie na severe krajine.
BAMAKO. Vodca vojenského prevratu v africkom Mali kapitán Amadou Sanogo dnes vyzval na zahraničnú pomoc proti separatistickému povstaniu Tuerégov na severe štátu. Situáciu v súvislosti s postupom povstalcov označil za kritickú.
Vzbúrení Tuarégovia dnes vstúpili do kľúčového mesta Kidal v severnej časti Mali, uviedla agentúra Reuters.
Povstalci začali boj za nezávislosť severu krajiny v januári. Po minulotýždňovom prevrate v hlavnom meste Bamako využili chaos na prípravu ofenzívy na Kidal a dve ďalšie regionálne centrá.
"Naša armáda potrebuje pomoc priateľov Mali na záchranu civilného obyvateľstva a územnej integrity," vyhlásil Sanogo.
Susedia Mali pohrozili uzavretím hraníc
Západoafrické štáty dali vo štvrtok vodcom minulotýždňového vojenského prevratu v Mali 72 hodín na to, aby začali odovzdávať moc späť do rúk civilistov.
V opačnom prípade im pohrozili uzavretím hraníc, diplomatickou izoláciou a zablokovaním financií od regionálnej centrálnej banky.
Mali je nepriamou obeťou vlaňajšieho konfliktu v Líbyi, odkiaľ sa do krajiny dostali zbrane, ktoré podporili regionálne povstanie na severe. Prevrat viedli vojaci, ktorí kritizovali vládu za to, že im nedala primerané prostriedky na boj proti povstaniu.
Hrozbu uzavretia hraníc oznámili predstavitelia Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) v susednom Pobreží Slonoviny po tom, ako delegácii lídrov piatich štátov regiónu zabránili pristáť v malijskej metropole Bamako stúpenci junty.
Mali patril k najstabilnejším demokraciám v regióne
Lídri, vrátane prezidenta Pobrežia Slonoviny a súčasného šéfa ECOWAS Alassana Ouattaru, sa vrátili do Abidjanu, kde dali ultimátum dôstojníkom, ktorí stoja za prevratom v štáte, ktorý patril k najstabilnejším demokraciám v regióne.
Predseda komisie ECOWAS Desire Kadre Ouedraogo novinárom vo štvrtok večer povedal, že sankcie by zahŕňali uzavretie pozemných hraníc Mali pre všetok tovar okrem humanitárnych potrieb, zmrazenie účtu Mali v regionálnej centrálnej banke, obmedzenia pre rokovania so súkromnými bankami v regióne a zmrazenie majetku a zákaz cestovania pre jednotlivých členov junty.
Okrem toho by malijským obchodníkom zablokovali prístup k prístavom a 15 štátov regiónu by stiahlo svojich veľvyslancov z Mali.
Hrozba sankcií, ktoré by mohli mať pre Mali ochromujúce dôsledky, zdôrazňuje, ako vážne berú susedné krajiny prevrat, ktorý by podľa ich obáv mohol vyvolať podobné pokusy v ďalších štátoch regiónu, zdevastovaných desaťročiami občianskych vojen a pučov.
Zdroj: Reuters