DAMASK. Sýrsky prezident Baššár al-Asad vyjadril súhlasné stanovisko k mierovému plánu predloženému osobitným vyslancom OSN a Ligy arabských štátov Kofim Annanom, ktorého cieľom je zastaviť občiansku vojnu v blízkovýchodnej krajine.
Kritizovaný sýrsky líder prisľúbil, že urobí všetko pre to, aby plán fungoval, no to sa podľa neho stane iba v prípade ukončenia "aktov terorizmu" podporovaných zahraničím, citujú ho štátne médiá. Ako dodal, "štáty podporujúce ozbrojené skupiny peniazmi a zbraňami s tým musia okamžite prestať".
Šesťbodový plán hovorí o zastavení bojov pod dohľadom OSN. Zahŕňa stiahnutie vojakov a ťažkých zbraní z miest, zavedenie každodenného dvojhodinového prímeria v záujme prísunu humanitárnej pomoci ako aj zaistenie voľného prístupu do všetkých oblastí.
Požaduje aj prepustenie všetkých osôb zadržaných počas protestov. Hovorí tiež o možnosti vytvorenia pozorovateľskej misie OSN, ktorá by monitorovala prípadné prímerie.
Británia zdvojnásobí nevojenskú pomoc pre opozíciu v Sýrii
Británia zdvojnásobí nevojenskú pomoc pre odporcov sýrskeho prezidenta Bašára Asada a rozšíri jej škálu o vybavenie, napríklad zabezpečené telefóny na komunikáciu aktivistov. Informovala dnes o tom agentúra Reuters.
Britská vláda poskytne ďalšiu pomoc 500.000 libier (vyše 599.000 eur) k už dodanej pomoci 450.000 libier (539.200 eur), uviedol britský minister zahraničných vecí William Hague.
Pomoc je určená sýrskym aktivistom, ktorí sa mierovými prostriedkami snažia dosiahnuť politickú zmenu v Sýrii, uviedli predstavitelia britskej vlády.
Spojené kráľovstvo už opakovane zdôraznilo, že neuvažuje o poskytovaní zbraní sýrskej opozícii a nemá väzby na Slobodnú sýrsku armádu. Londýn doteraz poskytoval aktivistom pomoc v ich zdokonaľovaní sa v mediálnej oblasti a pri zbieraní dôkazov o porušeniach ľudských práv.
Lídri Iránu a Turecka sa nezhodli v otázke Sýrie
Lídri Iránu a Turecka si dnes vymenili protichodné názory na riešenie krízy v Sýrii. Pokým iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí uviedol, že Teherán podporuje reformy v Sýrii pod vedením prezidenta Bašára Asada, turecký premiér Recep Tayyip Erdogan zopakoval, že Asadovi nemožno dôverovať a že musí odstúpiť.
Neobvykle verejné priznanie ostrých rozporov medzi susednými krajinami prišlo v závere dvojdňovej štátnej návštevy Erdogana v Iráne.
Erdogan pricestoval do Teheránu z Južnej Kórey, kde hovoril okrem iného o Sýrii s prezidentom USA Barackom Obamom. Irán je najbližším spojencom Damasku a Teherán dôrazne podporuje Asada počas vyše rok trvajúcich protestov proti jeho vláde.
"Irán bude obhajovať Sýriu vzhľadom na to, že podporuje front odporu proti sionistickému režimu, a je dôrazne proti akémukoľvek zasahovaniu zahraničných síl do vnútorných záležitostí Sýrie," povedal Chameneí Erdoganovi.
"Iránska islamská republika kategoricky odmieta akýkoľvek plán iniciovaný Spojenými štátmi ohľadom Sýrie."
Nie je jasné, ako Erdogan odpovedal iránskemu vodcovi, niekoľko hodín neskôr však pre iránsku štátnu televíziu povedal, že Asadovmu režimu nemožno veriť.
"Ak sa Asad neobáva (volieb), mal by dať ľuďom volebné urny a nechať stranám, nech sa sformujú. (Asadova strana) Baas by nemala vytvoriť stranu a musí byť považovaná za vec minulosti," vyhlásil Erdogan.
V tureckom Istanbule sa bude v nedeľu konať konferencia "Priateľov sýrskeho ľudu". Účastníci, zástupcovia asi 60 krajín vrátane USA, budú diskutovať o spôsoboch ďalšej izolácie Asada a vyvíjania tlaku na jeho režim, ako aj opatreniach na podporu opozície v Sýrii, kde si podľa OSN konflikt vyžiadal už vyše 9000 obetí na životoch.
Turecko vybudovalo blízke hospodárske vzťahy s Iránom a nezhoduje sa s Washingtonom na tom, ako najlepšie primäť Teherán, aby zastavil svoj jadrový program. Ankara uprednostňuje diplomatické riešenie sporu namiesto sankcií.
Napriek tomu súhlasila s umiestnením radaru protiraketového štítu NATO, ktorý by varoval pred vystrelením iránskych rakiet, na tureckom území.
Zdroj: AP