MADRID, BRATISLAVA. Dvadsaťjedenročný Daniel Lorente si za svoju krátku dospelosť vyskúšal už viac pozícií. Pracoval na stavbe, v McDonalde či v telemarketingu. Ako hovorí pre AP, všetko to boli zamestnania na čiastočný úväzok.
V každej pozícii skončil po krátkom čase, najdlhšie vydržal sedem mesiacov. „Ako si budem môcť zaplatiť napríklad hypotéku, keď nemôžem získať trvalú prácu,“ pýta sa mladík, ktorý stále býva s matkou a 28ročnou nezamestnanou sestrou.
Nepružný systém
Lorenteho príbeh prežívajú v Španielsku mnohí mladí. Získať stálu prácu je pre nich ťažké. Aj preto je tu nezamestnanosť ľudí do 24 rokov päťdesiat percent, aj preto státisíce utekajú do zahraničia.
Mladí si nemôžu nájsť trvalé zamestnanie aj pre pracovné zákony. „Systém je veľmi nepružný. Práve to spôsobuje veľkú nezamestnanosť, najmä medzi mladými,“ hovorí pre SME Lídia Farréová, zo španielskeho Inštitútu pre ekonomické analýzy.
„Tých, čo majú dlhodobé zamestnanie je veľmi drahé vyhodiť. Väčšina mladých, žien či imigrantov preto robí iba na krátkodobý pomer,“ dodáva.
Majiteľka za zničeným sklom svojho obchodu. FOTO: TASR
Štrajk v Španielsku
Nezamestnanosť
Odstupné pri vyhodení z práce klesne zo 45 dní za každý odpracovaný rok na 33. Maximálne odstupné klesne zo 42 mesiacov na 24. Každá malá firma, ktorá zamestná mladého človeka do 30 rokov, získa daňovú úľavu do tritisíc eur.
Nová vláda premiéra Mariana Rajoya chce tento systém viac otvoriť. Vo februári schválila nový liberálnejší Zákonník práce.
Ako odpoveď im vo štvrtok dve najväčšie odborové organizácie v krajine pripravili generálny štrajk – prvý v krajine od septembra 2010. Nepracovali mnohé fabriky, obmedzene fungovala aj doprava.
„Reforma práce berie zamestnancom práva, ktoré si vydobyli naši rodičia,“ povedal pre Reuters vlakový strojvodca, ktorý sa tiež chystal podporiť štrajk.
Tri a polročné odstupné
Doterajší Zákonník práce má pôvod ešte v časoch diktátora Franca v 70. rokov. Zamestnávateľ môže zamestnanca prepustiť len s odstupným, ktoré každý rok narastie o 45 dní.
Kto pracuje vo firme osem rokov, musí po prepustení dostať peniaze takmer za jeden rok. Horná hranica odstupného je tri a pol roka.
Za takýchto podmienok firmy dlhodobých zamestnancov, ktorí môžu byť menej efektívni, nevedia prepustiť. V neistých časoch sa boja prijať nových ľudí, čím trpia najmä mladí.
Reforma trhu práce, ktorú chce presadiť vláda, pritom podľa firiem mení systém len mierne. Maximálne odstupné napríklad zníži na dva roky.
Krajina chce znížením nezamestnanosti naštartovať rast. Ten potrebuje aj na to, aby do budúceho roka znížila deficit na tri percentá, ktoré žiada Európska únia. Práve dnes má premiér predstaviť tvrdé úsporné opatrenia.