Presuny na trase Štrasburg - Brusel raz za mesiac sú drahé a únavné. Prvýkrát je väčšina europoslancov za jedno sídlo. Súhlasí aj nový predseda Schulz.
ŠTRASBURG, BRATISLAVA. Ak by bolo po vôli europoslancov, absurdný nákladný presun medzi dvoma sídlami Európskeho parlamentu by sa skončil.
Tento rok sa prvýkrát pre výzvu na jedno sídlo našla v europarlamente väčšina a jasne ju podporil aj jeho predseda Martin Schulz.
Tlak na členské štáty
Europoslanci vo štvrtok jasnou väčšinou (429 hlasov za, 184 proti, 37 sa zdržalo) hlasovali za to, že by chceli pracovať len v jednom meste a nepresúvať sa raz do mesiaca medzi belgickým Bruselom a francúzskym Štrasburgom.
Výzva bola súčasťou správy o odhadoch výdavkov a príjmov na budúci rok.
Europoslanec za Smer-SD Vladimír Maňka hovorí, že europarlament o tejto téme hlasuje aspoň raz do roka, no tento rok sa prvýkrát zhodla väčšina na jednom sídle - najprv vo februári a teraz opäť.
Europarlament
- Oficiálne sídlo je francúzsky Štrasburg.
- Väčšinu roka pracujú poslanci a funkcionári v belgickom Bruseli, do Štrasburgu cestujú na týždňové zasadnutie raz do mesiaca.
- Časť administratívy parlamentu je aj v Luxemburgu.
„Je to tlak na členské štáty, aby túto tému riešili,“ hovorí Maňka, ktorý je náhradníkom v rozpočtovom výbore europarlamentu.
Problémom je, ktoré z dvoch miest by malo sídlom ostať. A ešte väčším to, že o veci môžu rozhodnúť len členské štáty – jednomyseľne.
Francúzsko, pre ktoré symbolizuje Štrasburg povojnové zmierenie s Nemeckom, základ na vznik únie, by odňatie europarlamentu blokovalo.
Podľa rozpočtového výboru by sa pritom ročne mohli ušetriť milióny eur, podľa rôznych odhadov 80 až 200 miliónov a asi 19-tisíc ton emisií pri presunoch dokumentov a ľudí.
Väčšina našich zástupcov v Európskom parlamente hlasovala za jedno sídlo. Podľa europoslanca za SDKÚDS Eduarda Kukana by to bolo lepšie z ekonomických aj praktických dôvodov.
„Pre poslancov by to bolo praktickejšie,“ hovorí europoslankyňa za Smer-SD Monika Flašíková-Beňová, ale je skeptická. „Europarlament môže vyslať iks signálov, ak sa na tom nezhodnú členské štáty, je to zbytočné.“
Pošliapanie histórie
„Jediné efektívne riešenie je Brusel, je tu vybudované zázemie, na dosah sú komisia aj rada. Nostalgia by mala ísť bokom,“ myslí si Sergej Kozlík, europoslanec za ĽS-HZDS, ktorý na hlasovaní nebol.
Ako jediná z oslovených našich europoslancov sa zdržala Anna Záborská za KDH. Hovorí, že správa zavádza, lebo oficiálnym sídlom europarlamentu je len Štrasburg a parlament by sa teda mal skôr „zbaviť drahých budov v Bruseli“.
„Ak nechceme európsku históriu obrať o jej zmysel, prestaňme spochybňovať Štrasburg ako sídlo Európskeho parlamentu,“ hovorí Záborská.
Za jediné sídlo v Štrasburgu sa v mene efektivity nedávno prvýkrát vyjadril predseda europarlamentu. „Francúzsko je druhá najväčšia krajina únie a majú len jednu inštitúciu, Európsky parlament,“ povedal socialista a Nemec Schulz.
Väčšina oslovených slovenských poslancov však preferuje Brusel. Hoci sa im zdá Štrasburg príjemnejší, Brusel má lepšiu infraštruktúru a dopravné spojenia. Otázka sídla však tak skoro na stole lídrov členských štátov zamestnaných krízou nebude.