Pchjongjang uvádza, že naposledy vypustil satelit na obežnú dráhu v roku 2009.
SOUL.
Spojené štáty a Južná Kórea však Pchjongjang podozrievajú, že chce len otestovať raketu dlhého doletu.
Nemenovaný severokórejský predstaviteľ v stredu potvrdil, že vláda v tejto súvislosti pozvala zahraničných expertov a novinárov, aby sa presvedčili, že vypustenie satelitu sleduje mierové a vedecké ciele.
Podľa zdroja, ktorý citovala oficiálna tlačová agentúra KCNA, bude satelit vážiť 100 kilogramov a obiehať bude okolo Zeme vo výške 500 kilometrov.
Pchjongjang uvádza, že naposledy vypustil satelit na obežnú dráhu v roku 2009. Washington a Soul tvrdia, že o žiadnom nevedia.
Predstavitelia amerického ministerstva obrany dnes uviedli, že plánované odpálenie a zvyšky severokórejskej rakety by mohli spôsobiť obete na životoch.
Úradujúci námestník ministerstva obrany Peter Lavoy vo svojom vystúpení v Kongrese uviedol, že na základe indícií z KĽDR by raketu mali odpáliť južným smerom. Spojené štáty však majú obavy z jej stability a možného miesta dopadu.
Podľa Lavoya by mala pristáť niekde blízko pri Filipínach alebo možno Indonézii. Následky by mohli pocítiť aj v Južnej Kórei alebo na japonskom ostrove Okinawa.
Americký prezident Barack Obama sa ešte v nedeľu vyjadril, že vypustenie satelitu môže výrazne ohroziť februárovú dohodu medzi Washingtonom a Pchjongjangom o dodávkach potravinovej pomoci. Tú mala KĽDR dostať na základe prísľubu pozastaviť svoje jadrové aktivity.