BAMAKO. Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) pozastavilo členstvo republike Mali a uvádza svoje mierové jednotky do pohotovostného režimu po tom, ako v západoafrickej krajine minulý týždeň prevzali moc vzbúrení vojaci.
Alassane Ouattara, prezident Pobrežia Slonoviny, ktoré je v súčasnosti predsedníckou krajinou ECOWAS, informoval dnes novinárov, že do Mali odcestuje delegácia piatich prezidentov združenia ECOWAS, ktorí sa tam v nasledujúcich 24 hodinách pokúsia "opätovne nastoliť ústavný poriadok".
Únia aj USA obmedzili po prevrate pomoc
Podľa predsedu Rady ECOWAS Kadrého Desirea Ouedraogoa nemá organizácia nateraz pripravený plán na vyslanie mierových jednotiek, ktoré však zostávajú v pohotovostnom režime.
Ouedraogo naznačil, že regionálne združenie je pripravené použiť vojenskú silu, ak sa vzbúrení vojaci v Mali, ktorí nahradili demokraticky zvoleného prezidenta, nevzdajú moci.
Európska únia a Spojené štáty obmedzili po prevrate poskytovanie humanitárnej pomoci Mali na minimum. Násilné prevzatie moci odsúdili, podobne ako Africká únia.
Rana pre juntu
Rozhodnutie organizácie ECOWAS je zatiaľ najväčšou ranou pre vojenskú juntu v Mali, vedenú odpadlíckym kapitánom Amadou Sanogom, ktorý sa vyhlásil za vodcu malijskej Národnej rady za obnovu demokracie a štátu (CNRDR), nového vládnuceho orgánu v Mali.
Sanogo nezískal v malijskej armáde nikdy vysokú hodnosť, no prešiel vojenským výcvikom v Spojených štátoch, informuje agentúra AP.
Vojenské jednotky minulú stredu zvrhli vládu prezidenta Amadoua Toumaniho Tourého. Prezidentský palác v hlavnom meste Bamako bol vyplienený a v krajine zavládli neistota a chaos. Čoraz väčšie územie získavajú pod kontrolu povstalci z kočovného kmeňa Tuarégov, ktorí bojovali proti vládnym jednotkám na severe krajiny.