Haifa 15. augusta (TASR) - Izrael by v prípade irackého chemického alebo biologického útoku mohol odpovedať nukleárnou odvetou, tvrdia americkí vojenskí experti.
Ak Irak zaútočí na Izrael nekonvenčnými zbraňami a spôsobí mu veľké obete v radoch civilného obyvateľstva, Izrael by mohol odpovedať nukleárnou odvetou, ktorá by mohla zničiť Irak, napísalo dnes internetové vydanie izraelského denníka Haďarec. Tento nebezpečný odhad bol podľa denníka minulý týždeň prezentovaný vo výbore pre zahraničné vzťahy amerického Senátu.
Ešte počas vojny v Perzskom zálive vtedajší americký minister obrany a súčasný viceprezident Dick Cheney povedal v televízii CNN, že Izrael by mohol odpovedať jadrovými zbraňami, ak by iracký útok obsahoval aj použitie chemických zbraní.
Tento odhad sa v posledných rokoch iba posilňuje, pretože podľa všetkých náznakov má Irak biologické zbrane, ktoré môžu spôsobiť veľké straty civilného obyvateľstva. Podľa odhadov by biologické zbrane mohli byť rovnako smrtiace ako jadrové bomby, napísal Haďarec.
Možnosť, že by Izrael mohol použiť nukleárne zbrane proti Iraku, sa objavila v dokumente, ktorý pre americký senátny výbor pre zahraničné vzťahy pripravil vojenský expert Anthony Cordesman.
V prípade najhoršieho scenára, tvrdí Cordesman, by Izrael mohol čeliť existenčnému ohrozeniu takých zaľudnených oblastí, ako je Tel Aviv alebo Haifa. V takom prípade by Izrael pohrozil nukleárnym útokom na iracké mestá.
Ak by Irak pokračoval útokom s použitím biologických zbraní, ktoré by mu spôsobili straty civilistov, odpovedal by židovský štát atómovým útokom na iracké mestá, ktoré by ešte neboli v amerických rukách. Takáto akcia by mohla viesť k zničeniu Iraku ako štátu.
Cordesman tvrdí, že hneď po začiatku prípadného útoku na Irak by USA mali vyvinúť maximálne úsilie na eliminovanie rakiet Scud a El Hussein na západe krajiny, ktoré by mohli slúžiť na ostreľovanie Izraela.
Irak však nie je závislý len od striel s dlhým doletom. Pracuje aj na vývoji bezpilotových lietadiel, ktoré by mohli byť nosičmi chemických alebo biologických zbraní.
Pracuje aj na úprave lietadiel, ktoré by mohli byť naložené chemickými a biologickými zbraňami a boli by diaľkovo ovládané. Podľa denníka upravuje Irak východoeurópske tréningové lietadlá a verziu MiG- 21.
(spolupracovníčka TASR Jana Mikušová) dem