SOUL, BRATISLAVA. „Nehovoril by som o malých krokoch. Zo sveta sa skutočne stáva bezpečnejšie miesto.“
Takto zhodnotil americký minister pre energetiku Steven Chu boj proti nukleárnemu terorizmu na jadrovom summite v Soule, ktorý sa v utorok skončil.
Výsledky neohúrili
Práve to, aby sa jadrový materiál nedostal cez čierny trh do rúk teroristov, je jednou z hlavných iniciatív amerického prezidenta Baracka Obamu.
Po prvom bezpečnostnom summite vo Washingtone pred dvoma rokmi v utorok v Soule štáty opäť potvrdili, že chcú do roku 2014 zabezpečiť všetok jadrový materiál.
Záverečné vyhlásenie, ktoré podpísalo viac ako 50 krajín (Slovensko chýbalo), inak dych nevyrazilo. Konkrétnejšie sľuby chýbali.
Jadrová zbraň v rukách teroristov je jedna z najväčších hrozieb v súčasnosti.
„Dostať sa k materiálu je tá najťažšia časť pri vytvorení atómovej bomby,“ povedala pre SME Toghzan Kassenovová, analytička z amerického think-tanku Carnegieho nadácia pre medzinárodný mier.
Splnili osemdesiat percent
Andrew Newman, analytik z organizácie Iniciatíva pre nukleárnu hrozbu, dodáva, že momentálne sú na svete stovky miest vo viac ako tridsiatich štátoch, kde sa uskladňuje materiál na výrobu atómovej bomby.
„Niektoré sú zabezpečené dobre, niektoré nie,“ dodal.
Podľa analytikov za dva roky od summitu vo Washingtone došlo k pokroku. „Nezávislá štúdia potvrdila, že krajiny splnili 80 percent zo svojich záväzkov,“ povedala analytička Kassenovová.
„Čile a Ukrajina sa zbavili všetkého obohateného uránu, ktorý mali. Kazachstan zaistil dosť plutónia a obohateného uránu na výrobu 700 bômb,“ dodala.
Andrew Newman povedal, že Rusko eliminovalo 48 ton vysokoobohateného uránu a Američania sedem.
O tom, či sa štátom podarí zaistiť všetok jadrový materiál do roku 2014, však niektorí analytici pochybujú.