Šéf českej polície sa za postup v prípade Janouška ospravedlnil. Exprimátor Prahy Pavel Bém, ktorý mal nechať lobistu Janouška rozhodovať o zákazkách v Prahe, si pozastavil členstvo v ODS.
PRAHA, BRATISLAVA. Štyri dni po nebezpečnej jazde opitého českého lobistu Romana Janouška v pražských uliciach sa policajný prezident Petr Lessy ospravedlnil za postup polície.
Označil ho za zlyhanie a začal odvolávať.
Vo funkcii končí jeho námestník Vladislav Husák. Dôvod – údajné kontakty s lobistom Janouškom. A odísť by mal podľa Lessyho aj šéf pražskej polície Martin Ondráška.
Mali ho zadržať
Čo bolo inak
po nehode českí policajti opitého lobistu Janouška nezadržali, nechali ho telefonovať a potom ho pustili zadným vchodom na slobodu,
namerali mu 2,2 promile alkoholu, ale neurobili test na omamné látky, vodičský preukaz mu nezobrali, nemal ho pri sebe,
neoznámili mu obvinenie hneď, ale po dvoch dňoch na tajnej schôdzke na slobode.
Lessy povedal, ako mal zásah polície vyzerať. Roman Janoušek mal skončiť v cele predbežného zadržania, nemali mu dovoliť telefonovať a mali mu urobiť test na omamné látky.
Janoušek v piatok šoféroval opitý, zrazil ženu, neposkytol jej pomoc a pred policajtmi utekal. Keď ho chytili, namerali mu 2,2 promile alkoholu.
„Hoci tu boli dôvody väzby minimálne útekové, vzhľadom na udalosti mediálne známej osobnosti pána Janouška a možnosti ovplyvňovať svedkov tu boli možno aj dôvody kolúznej väzby,“ povedal Lessy podľa týždenníka Týden.
Policajný prezident tým myslel udalosti pred piatkovou dopravnou nehodou.
Lobista Roman Janoušek sa dostal na titulné stránky českých novín pre nahrávky telefonických rozhovorov s exprimátorom Prahy a bývalým podpredsedom vládnych občianskych demokratov (ODS) Pavlom Bémom.
Podľa nich lobista cez Béma a vplyvných úradníkov rozhodoval o nomináciách a zákazkách na magistráte, ktorý má ročný rozpočet 50 miliárd českých korún.
Teraz to už vyšetria
„Samotné nahrávky neprinášajú nové informácie, ale potvrdzujú vplyv zákulisných kmotrov na politické rozhodovanie v Prahe. Pozitívum je, že polícia a štátne zastupiteľstvá dostali teraz signál, aby po tom išli a vyšetrili to. Nikto to už nemôže zastaviť,“ hovorí pre SME David Ondráčka, šéf českej pobočky Transparency International. Podľa neho je to veľká kauza, ktorá môže ohroziť ODS.
To si zrejme uvedomuje aj ODS. V pondelok večer donútila Pavla Béma pozastaviť si členstvo v strane. Vyzval ho na to premiér a predseda ODS Petr Nečas.
„Za minimalistickú požiadavku považujem okamžité pozastavenie členstva v ODS. Na jeho mieste by som rezignoval na poslanecký mandát,“ napísal podľa Českej televízie v otvorenom liste členom strany.
Exprimátor Bém si členstvo pozastavil, ale mandátu sa nevzdal a ostáva nezaradeným poslancom. Béma sa nepriamo zastal len český prezident a bývalý šéf ODS Václav Klaus. Ten nahrávky označil za vec, ktorá ničí demokraciu. Nie tým, že existujú, ale že sa zverejnili.
„Odpočúvanie je strašne nešťastná vec, ktorá ničí našu demokraciu,“ povedal pre MF Dnes Klaus.
Nahrávky urobila česká tajná služba (BIS) v roku 2007. O dva roky neskôr ich získala bezpečnostná agentúra ABL, ktorá patrila Vítovi Bártovi. Šéf poslaneckého klubu vládnej strany Veci verejné dnes stojí pred súdom za korupciu.
Nikto iný nemá na korupcii v českej politike taký podiel ako dnešný prezident, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>