Agentúrny text sme o 14:46 nahradili autorským článkom SME.
DAMASK, TEL AVIV. Sýrska vláda v utorok prijala mierový plán špeciálneho vyslanca OSN Kofiho Annana. Potvrdil to jeho hovorca.
Plán predpokladá stiahnutie sýrskych vojsk z miest, humanitárne prímerie aj dialóg medzi vládou a opozíciou. Nedáva však žiadne termíny a nežiada odchod prezidenta Bašara Asada.
Sýrska opozícia nateraz Annanov plán odmietala, hlavne preto, že ponecháva Asada vo funkcii. Opozícia tvrdí, že Assad už naďalej nemôže byť prezidentom a nemôže sa podielať na transformácii Sýrie.
Peking aj Moskva zmierňujú rétoriku
Asadove akcie proti vlastným občanom si podľa OSN vyžiadali najmenej 9000 obetí, tisíce ľudí sú na úteku, vo väzení alebo ich evidujú ako nezvestných.
Kofi Annan v utorok o svojom mierovom pláne hovoril s Číňanmi. Peking spolu s Moskvou už dvakrát vetoval rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN požadujúcu zastavenie bojov v Sýrii.
Obe krajiny teraz trochu zmiernili svoje postoje, ale stále to neznamená, že by podporili protisýrsku rezolúciu.
Faktom ale je, že Moskva uznala, že Annanov plán je posledná šanca ukončiť krízu v Sýrii diplomatickou cestou. To mohlo stáť za rozhodnutím Damasku plán prijať. Sýria nemá veľa spojencov a Rusko je jedným z najvernejších.
Plnenie plánu bude ťažké
Aj Annan však zdorazňuje, že prijatie plánu je jedna vec, jeho plnenie iná. Damask zatiaľ nepovedal ako si realizáciu návrhu predstavuje.
Asad navyše v minulosti už sľúbil reformy a zmeny. K mnohým sa nedostal. Aj preto opozícia berie Annanov plán len ako viac času na "vyčistenie" odbojných miest.
Sýrska opozícia tiež bojuje s problematickým imidžom aj vnútornými nezhodami. Objavili sa informácie, že jej ozbrojené krídlo Slobodná sýrska armáda nasadzuje do boja proti Asadovým jednotkám deti.
Tieto informácie nepochádzajú od režimu, ktorý opozíciu označuje za teroristov a agentov cudzích štátov, ale od OSN.
Sýrska opozícia sa pokúša zjednotiť, ale existujú v nej hlboké rozpory medzi liberálmi a islamistami, aj medzi exilovými a domácimi predstaviteľmi.