Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
RANGÚN, BRATISLAVA. V Barme si radi rozprávajú vtip o tom, ako príde miestny obyvateľ k zubárovi do susedného Thajska. „Nemáte u vás zubárov?“ pýta sa ho lekár. „Máme, ale nemôžeme si otvoriť ústa,“ odpovedá Barmčan.
To sa teraz mení. Barmčania zisťujú, ako by mohla vyzerať sloboda, aj keď len veľmi pomaly. Už v nedeľu si v doplňovacích voľbách môžu do parlamentu zvoliť Aun Schan Su Ťij, najslávnejšiu kritičku vojenského režimu.
Profil
Su Ťij (66)
- Otec Aun Schan vybojoval pre Barmu nezávislosť. Krátko po tom ho zabili.
- Vyštudovala na Oxforde, v Británii sa aj vydala a mala dvoch synov.
- Do vlasti sa vrátila v roku 1988. Vyhrala voľby a väčšinu času odvtedy strávila vo väzbe.
Za víťazstvo väzenie
Táto 66ročná žena, dcéra hrdinu boja za nezávislosť Barmy, vyhrala v roku 1990 s veľkým náskokom voľby, no junta ich neuznala.
Su Ťij uväznili a väčšinu času odvtedy strávila v domácom alebo klasickom väzení. Krajinu neopustila, aj keď vďaka britskému občianstvu mohla. Na slobodu sa dostala až na jeseň 2010.
To už bolo po voľbách, po ktorých vládu prebrali bývalí generáli a začali sa tváriť ako civili. Prepustili politických väzňov a umožnili kandidovať aj Su Ťij. Dúfajú, že svet postupne zjemní sankcie proti režimu, čo sa už deje.
Krehká žena teraz cestuje po krajine. Všade ju vítajú davy ľudí, pre ktorých ostala ikonou aj napriek rokom v úzadí. Starí aj mladí, vzdelaní aj roľníci, mnísi i známi rockeri.
„Mladí muži s dlhými vlasmi v čiernych džínsoch. Čakajú len na to, aby zatlieskali ešte väčšej superhviezde,“ napísal o jednom z mítingov korešpondent BBC.
Na nedeľňajšie stretnutie so Su Ťij na polostrove Merui prišlo asi desaťtisíc ľudí. Ich hrdinka vyšla na pódium len na chvíľu a ospravedlnila sa pre zdravotné problémy. Prišlo jej zle a prerušila kampaň.
Ochorela v sobotu, keď musela deň loďou cestovať na Mergui. Jej tímu úrady nedovolili použiť väčšiu a rýchlejšiu loď. Kampaň nemôže robiť ani na veľkých priestranstvách či futbalových štadiónoch. Opozícia navyše hovorí o tom, že ako voličov zaregistrovali aj mŕtvych ľudí.
Napriek tomu by hocičo iné ako víťazstvo Su Ťij bolo obrovským prekvapením, ak nie dôkazom o zmanipulovaní volieb.
Hlas z parlamentu
Ak sa Su Ťij do parlamentu dostane, bude stáť proti obrovskej presile poslancov z radov súčasných či bývalých členov armády. Junta si totiž poistila tretinu postov v parlamente pre vojakov.
No už len fakt, že hlas Su Ťij bude počuť z parlamentu a z oficiálnych médií, znamená pre ľudí veľa.
„Krajina sa mení. Mali sme tu diktatúru, teraz máme parlament,“ cituje BBC obchodníka s drahokamami, ktorý sa do vlasti vrátil po dvanástich rokoch.