SOUL. Severná Kórea previezla svoju najnovšiu raketu dlhého doletu na odpaľovaciu rampu, lokalizovanú na severozápade krajiny, a je pripravená na jej odpálenie, uviedli dnes oficiálne juhokórejské zdroje, citované agentúrou AP.
Juhokórejské ministerstvo obrany a generálny štáb armády Južnej Kórey sa odvolávajú na informácie z kórejských i amerických armádnych zdrojov. Podrobnosti však novinárom neuviedli a svoje informácie v rámci vládnych predpisov podmienili zachovaním anonymity.
Severná Kórea už predtým oficiálne oznámila, že v rámci svojho mierového vesmírneho programu vypustí budúci mesiac na orbitu družicu, ktorú do kozmu ponesie raketa dlhého doletu.
Spojené štáty však varujú, že odpálenie tejto rakety by mohlo ohroziť nedávno dosiahnutú dohodu o obnovení dodávok potravinovej pomoci zo strany USA výmenou za to, že Pchjongjang zastaví nukleárne aktivity a umožní návrat inšpektorov OSN do krajiny.
Obama: Test rakety len prehĺbi medzinárodnú izoláciu KĽDR
Plánované odpálenie severokórejskej rakety dlhého doletu len prehĺbi izoláciu tejto východoázijskej krajiny v rámci medzinárodného spoločenstva a Severná Kórea hrozbami a provokáciami nič nedosiahne, povedal dnes americký prezident Barack Obama.
Šéf Bieleho domu a juhokórejský prezident I Mjong-bak na spoločnej tlačovej konferencii v Soule vyzvali severokórejských lídrov, by zastavili štart rakety, ktorá má podľa oficiálneho vyjadrenia Pchjongjangu budúci mesiac vyniesť na obežnú dráhu družicu.
Spojené štáty však varujú, že odpálenie tejto rakety by mohlo ohroziť nedávno dosiahnutú dohodu o obnovení dodávok potravinovej pomoci zo strany USA výmenou za to, že Pchjongjang zastaví nukleárne aktivity a umožní návrat inšpektorov OSN do KĽDR.
"Zlé správanie nebude náležite ocenené," povedal Obama, citovaný agentúrou AP.
Obama a I Mjong-bak sa svorne zhodli, že doterajšie sankcie na KĽDR boli uvaľované preto, že Pchjongjang sa neriadil rezolúciami OSN. Najvyšší americký predstaviteľ pritom vyjadril obavy, že sa to môže zopakovať.