Kontroverzný zákon dovoľuje zabíjať v sebaobrane. Využil ho aj muž, čo strieľal na Floride.
SANFORD, BRATISLAVA. Máte pocit, že vás niekto ohrozuje, chce vám ublížiť či nebodaj vás zabiť? Nemusíte utekať, môžete sa brániť so zbraňou v ruke. Aj útočníka zabiť. A nielen doma.
Takýto zákon v podobných formách platí v 23 amerických štátoch. Na Floride rozpútal vášne po smrti afroamerického tínedžera. Do ulíc dostal nahnevané davy.
Podozrivý chlapík
Stalo sa to koncom februára v meste Sanford. Trayvon Martin, 17-ročný Afroameričan, sa vracal domov. Niesol len balíček cukríkov a ľadový čaj, keď si ho všimol George Zimmerman.
Dvadsaťosemročný muž hispánskeho pôvodu slúžil ako dobrovoľník v hliadke, ktorá dáva pozor na zločiny v okolí. Hneď zavolal na políciu, že si v okolí všimol „podozrivého chlapíka“.
„Vyzerá, že nemá za lubom nič dobré, asi je na drogách alebo čo,“ povedal chtivý strážca poriadku Zimmerman, ktorý podľa New York Times volal na políciu za posledných 14 mesiacov 46-krát. Napriek tomu, že ho policajný dispečer vyzval, aby zostal v aute, rozbehol sa za mladíkom. „Títo grázli vždy ujdú,“ povedal.
Po krátkom zápasení svedkovia počuli výkriky a výstrel. Neozbrojený chlapec po ňom zomrel.
Zimmermana však z vraždy neobžalovali. Využil spomínaný zákon a tvrdil, že strieľal v sebaobrane. Miestna polícia povedala, že nenašla nič, čo by odporovalo jeho tvrdeniu.
Smrť vyvolala odpor v miestnej komunite aj v celej krajine. Vo štvrtok protestovalo na Floride osemtisíc ľudí. „Chceme, aby ho zatkli a odsúdili za vraždu môjho syna,“ povedala matka obete podľa AP.
Floridský prípad sa stal témou v celej krajine a petíciu, ktorá žiada stíhanie, podpísalo skoro 1,5 milióna ľudí. Skúmanie prípadu ohlásilo federálne ministerstvo spravodlivosti, policajný šéf odstúpil. K tragédii sa včera vyjadril aj prezident Barack Obama. „Keby som mal syna, vyzeral by ako Trayvon.“
Najviac sa diskutuje o kontroverznom zákone, ktorý Florida prijala v roku 2005. Vo väčšine amerických štátov platí, že keď niekto neoprávnene vnikne do domu, má človek právo sa brániť. „Hradná doktrína“, ako sa tomuto právu hovorí, podľa portálu Slate platila už aj v Anglicku v 17. storočí.
Viac oprávnených vrážd
Za posledné roky sa právo na sebaobranu v mnohých štátoch rozšírilo. Na Floride sa tak môžu ľudia brániť streľbou, keď ich niekto vážne ohrozuje aj na ulici, v aute či bare. Nemajú povinnosť sa pokúsiť najskôr utiecť preč, ako to bolo predtým.
Počet zabití, keď sa strelci bránili v sebaobrane, stúpol za päť rokov platnosti zákona trojnásobne.
Často išlo o banálne prípady. Ako napísala agentúra Reuters, jeden sused postrelil do brucha druhého pri hádke o smeti. Iný muž zabil neozbrojeného bezdomovca, ktorý bol agresívny. Muži, čo strieľali, tvrdili, že sa iba bránili. Polícia ich tak nestíhala.
Zákon podľa New York Times často využívajú aj gangy. Takisto sa viac strieľa po roztržkách v baroch či na cestách. Ten, čo prežije, hovorí, že sa iba bránil. Polícia nemá často možnosť dokázať opak.
Aj preto zákon, ktorý sa volá „Stoj si za svojím“, jeho kritici volajú inak: „Najskôr strieľaj, potom sa pýtaj.“