Egyptskí koptskí kresťania žijú posledný rok v neistote a obavách z nárastu vplyvu islamistov. Ich pocit opustenosti sa ešte prehĺbil po minulej sobote, keď zomrel ich pápež. Šenouda III. (3. augusta 1923 - 17. marca 2012), ktorý svojim veriacim slúžil od roku 1971, zomrel vo veku 88 rokov. Mal viac zdravotných problémov, nedávno sa liečil aj v zahraničí.
Egyptskí Kopti tvoria desatinu tamojšej populácie a hlavnou úlohou ich najvyššieho duchovného bolo, aby im zabezpečil toľko náboženskej slobody, koľko sa len dalo. Často aj za cenu zvláštnych a kontroverzných postojov, ktoré hlavne v posledných rokoch kritizovali aj viacerí kňazi. Pápež ich za to postavil mimo úradu.
Šenouda sa vždy snažil vystupovať zmierlivo a nekomplikovať aj tak problematické postavenie Koptov. Tí sú obeťou náboženského násilia, ich kostoly vypaľujú a zabraňujú stavbám nových. S majoritnou moslimskou komunitou sa tiež sporia pre zmiešané manželstvá.
Pápež Šenouda sa narodil ako Nazír Gajíd v roku 1923. Študoval teológiu, keď mal 31 rokov stal sa mníchom. Za pápeža ho vymenovali v roku 1971. Za Mubarakovho predchodcu Anwara Saddata ho poslali do exilu a zbavili funkcie. Kritizoval totiž podpis mierovej zmluvy s Izraelom aj to, ako Saddat zaobchádza s islamistami. Do úradu ho vrátil Mubarak a pápež ho preto bezvýhradne podporoval.
Keď pred viac ako rokom padala vláda prezidenta Mubaraka, ktorý mal s pápežom dobré vzťahy, starnúci klerik sa postavil na jeho stranu. Mubarak išiel vždy tvrdo po islamistoch, a to Koptom vyhovovalo.
Viacerí v jeho cirkvi ho za to kritizovalo, lebo v konečnom dôsledku sa to proti Koptom obrátilo. Vo voľbách po Mubarakovom páde zvíťazili islamisti. Budú mať aj hlavné slovo pri spisovaní novej ústavy. Aké práva dá Koptom, je otázne.
Nástupcu zosnulého pápeža vyberú z troch kandidátov. Meno pápeža vytiahne z klobúka miništrant. Taká je tradícia.