SOUL, BRATISLAVA. Washington síce nemá diplomatické styky so Severnou Kóreou, no americký prezident Barack Obama v nedeľu predsa len uvidí časť tejto uzavretej krajiny.
Prvýkrát navštívi demilitarizovanú zónu, ktorá rozdelila polostrov po kórejskej vojny v 50. rokoch minulého storočia.
Podľa Bieleho domu tam príde poďakovať 20 tisícom amerických vojakov na najstráženejšej hranici sveta. Diplomaticky tým podporí Soul, kde sa začiatkom budúceho týždňa uskutoční summit o šírení jadrových zbraní.
Bez Pchjongjangu
Medzi 50 štátmi summitu zástupca Pchjongjangu nebude, no jeho jadrový program bude určite témou kuloárnych rozhovorov. Režim totiž chystá vystrelenie strely dlhého doletu, ktorou si chce v polovici apríla pripomenúť sté výročie zakladateľa štátu Kim Irsena.
Krajinu od toho odhovára nielen Západ, ale aj posledný spojenec Čína. Najtvrdšie opatrenia chystá Japonsko. Už aktivovalo svoju vzdušnú obranu a strelu sa chystá zostreliť, ak sa objaví nad jeho územím.
Pri poslednom severokórejskom pokuse pred tromi rokmi strela preletela práve nad týmto ostrovným štátom.
Moderná krajina
Severná Kórea však tvrdí, že nechce skúšať bojovú strelu, ale vystreliť na orbitu satelit. Chce tým splniť sľub vlastným občanom, že do roku 2012 budú moderným štátom.
To sa im napriek masívnej propagande určite nepodarí. V skutočnosti je krajina závislá od potravinovej pomoci zvonka, ktorú im len nedávno obnovili Američania.
A tá bude pokračovať len vtedy, ak režim prestane provokovať.