PARÍŽ, TEL AVIV. Keď Karim počul prvé správy o tom, kto je strelcom z Toulouse, zavolal svojej žene, aby zbalila kufre. Mladý Francúz alžírskeho pôvodu denníku Christian Science Monitor povedal, že to bol vtip, ale len taký polovičný.
Francúzska moslimská komunita cíti, že rasovo a nábožensky motivované vraždy vojakov, detí a rabína v židovskej škole, ktoré spáchal Muhammad Merah, sa dotkne aj jej. Moslimovia majú strach.
Už pred Merahovými vraždami bola atmosféra napätá. V prezidentskej kampani sa otvorene hovorilo o kríze či zlyhaní multikulturalizmu, o príliš benevolentnej imigračnej politike a používali sa skratky typu predmestia obývané imigrantmi rovná sa kriminalita.
Hoci viacerí politici teraz opakujú, že pomsta nič nerieši a že Merah nebol obrazom svojej komunity, bežní Francúzi nemusia súhlasiť. Krajina je v ekonomickej kríze a vtedy sa ľahko obviňujú tí druhí.
Navyše, keď ako povedali televízii France 24 viacerí analytici, moslimská komunita vo Francúzsku robí málo pre to, aby sa viac priblížila k majoritnej spoločnosti.
Francúzski moslimovia hovoria, že tak ako si nikto nedovolil označiť všetkých Nórov za rovnakých fanatikov, ako bol masový vrah Breivik, tak by sa mali robiť rozdiely medzi Merahom a ostatnými.
Gilles Kepel, ktorý je uznávanou autoritou na islamský fundamentalizmus, pre AFP povedal, že prívržencov extrémnych ideológií je medzi francúzskymi moslimami relatívne málo.
Prispel k tomu fakt, že po 11. septembri francúzske tajné služby začali monitorovať mešity, v ktorých sa zväčša niektorí mladí ľudia menili z veriacich občanov na náboženských fanatikov. Hľadanie nových „bojovníkov svätej vojny“ sa zúžilo na osobné kontakty, čo je menej efektívne.